Polana w górach

Cudakowa Polana

Cudakowa Polana w Dolinie Kościeliskiej Tatr to punkt, z którego dotrzesz na szlaki turystyczne jak schroniska na Hali Ornak czy do Przysłopu Miętusi.

Malownicza polana należąca do Tatrzańskiego Parku Narodowego przyciąga turystów i osoby poszukujące odpoczynku w ciszy wśród tatrzańskiej przyrody. Jest to także punkt, z którego wybierzesz się na różne szlaki. Poznaj Cudakową Polanę!

Gdzie znajduje się Cudakowa Polana?

Cudakowa znajduje się w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Położona na wysokości 952 m n.p.m., około 1,3 km od wylotu doliny w Kirach. Znajduje się za rozległym terenem z bacówką – Wyżnią Kirą Miętusią oraz za pierwszym mostkiem nad Kościeliskim Potokiem. Z kolei za Cudakową Polaną znajduje się kolejna – Stare Kościeliska.

W przeszłości zarówno ta polana, jak i sąsiednia stanowiły część większego kompleksu Hali Miętusiej, lecz zostały ostatecznie wyodrębnione jako osobne jednostki.

Owce pasące się na pastwisku

Historia Cudakowej w Tatrach Zachodnich

Cudakowa Polana jest polaną reglową – zbiorowiskiem roślinnym o charakterze półnaturalnym. Ukształtowało się bowiem w miejscu wcześniej wyrąbanego lasu reglowego.

Na zarośniętej lasem wschodniej części terenu płynie Kościelski Potok, a wzdłuż drogi, która biegnie przez centralną część Cudakowej, rośnie z jednej strony kilkanaście jaworów, a z drugiej rząd świerków.

Miejsce to było użytkowane do wypasu owiec i działalności rolniczej, która została zakazana po włączeniu jej do parku narodowego. Spowodowało to jednak, że jej część zaczęła zarastać lasem, zmniejszając znacznie jej powierzchnie. Z tego powodu w latach 80. zdecydowano się na ograniczony wypas kulturowy, pozwalający na zatrzymanie tego procesu.

Dla kogo jest Cudakowa Polana?

Cudakowa w Tatrach Zachodnich jest miejscem, które nada się na odpoczynek dla wszystkich, którzy szukają ciszy z dala od tłumów. Jest to miejsce dla rodzin z dziećmi oraz punktem wypadowym na różnorodne niedalekie szlaki turystyczne zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wędrowców.

Latem miejsce to będzie także dobrą lokalizacją na piknik czy obserwację przyrody.

Ludzie odpoczywający na trawie w górach

Szlaki turystyczne i atrakcje 

Szlaki prowadzące do Cudakowej są łagodne i dostępne nawet dla mniej wprawionych turystów. Przez teren przebiega także kilka znakowanych szlaków turystycznych, które prowadzą w różnych kierunkach Tatr Zachodnich.

Zielony szlak

Lubiany i często wybierany przez odwiedzających jest zielony szlak przez Dolinę Kościelską do schroniska na Hali Ornak. Z Kir dojście do Cudakowej zajmuje około 20 minut w obie strony. Natomiast dalsza wędrówka do schroniska to około godziny i 15 minut w górę oraz godzinę i 10 minut w dół.

Czarny szlak

Drugą dostępną trasą jest czarny szlak – ścieżka nad Reglami prowadząca do Doliny Kościelskiej z Przysłopu Miętusiego. Trasa wiedzie od mostku przez dno doliny i biegnie dalej na zachód przez Przysłop Kominiarski i Niżnią Polanę Kominiarską aż do Doliny Chochołowskiej. Przejście z Przysłopu Miętusiego na Cudakową zajmuje około 40 minut, a w przeciwnym kierunku 50. Z kolei dojście z Cudakowej Polany do Niżniej Polany Kominiarskiej to mniej więcej 40 minut w górę oraz 30 minut zejścia.

Czerwony szlak

Trzecią trasą jest z kolei czerwony szlak, odbijający w lewo za mostkiem na wschód, który przez krótki odcinek pokrywa się z czarnym. Następnie prowadzi przez Adamicę, Polanę Upłaz i Chudą Przełączkę aż na Ciemniak, będący częścią masywu Czerwonych Wierchów. Czas potrzebny na przejście na Ciemniak to około 3 godzin i 25 minut, a zejścia 2 godziny i 30 minut.

Cudakowa Polana to urokliwe i spokojne miejsce, które warto odwiedzić czy to podczas codziennego trekkingu, czy w trakcie swoich górskich wycieczek. Stanowi unikalną propozycję dla każdego, kto pragnie wypocząć na łonie natury.

Przeczytaj także:

Chata pod Rysami

Chata pod Rysami – najwyżej położone schronisko w Tatrach

Poznaj schronisko w Tatrach dla miłośników wypraw górskich. Chata pod Rysami to najwyżej położone miejsce, które pozwoli na odpoczynek.

Chata Teryego w Tatrach Słowackich

Chata Teryego – szlaki, historia i dojazd

Teryho Chata (Schronisko Teryego) w Tatrach Słowackich: szlaki, historia i dojazd. Dokładny opis szlaku do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich

Mogielica

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Szlaki

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Jakie szlaki na niego prowadzą? Jak powinni się przygotować turyści? Sprawdź!

Beskid Żywiecki

Szlaki turystyczne i szczyty w Beskidzie Żywieckim

Zastanawiasz się, jakie są szczyty w Beskidzie Żywieckim? Jakimi szlakami na nie dotrzeć? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym paśmie górskim!

Widok z lotu ptaka na Beskid Sądecki

Beskid Sądecki – najpiękniejsze szlaki i atrakcje do odkrycia

Odkryj Beskid Sądecki – krainę malowniczych szlaków i wyjątkowych atrakcji. Wędruj po górskich trasach i podziwiaj zachwycające panoramy dolin!