Mężczyzna wykonujący ćwiczenia w samolocie siedząc na fotelu

Ćwiczenia w samolocie – dlaczego są istotne i jak je wykonywać?

Zobacz, jak zapobiegać zakrzepicy podczas podróży samolotem. Ćwiczenia przeciwzakrzepowe i sposoby na lekkie nogi podczas lotu.

Wiele godzin w jednej wymuszonej pozycji może negatywnie wpływać na kondycję nóg i ogólne samopoczucie. Aby temu zapobiec, możesz zdecydować się na ćwiczenia w samolocie, które mogą pomóc w prawidłowym krążeniu krwi i pozwolą uniknąć uczucia ciężkości nóg. Zobacz, jak ruszać się w ograniczonej przestrzeni kabiny samolotu.

Czym jest syndrom klasy ekonomicznej?

Syndrom klasy ekonomicznej jest potoczną nazwą na objawy zakrzepowego zapalenia żył głębokich. Może wystąpić w wyniku długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej na przykład po długich trasach samolotem. Ograniczony ruch i ciasna przestrzeń – tak jak w klasie ekonomicznej samolotu może być przyczyną zakrzepów krwi, głównie w kończynach dolnych. Powoduje je długi ucisk na uda i kolana oraz bardzo często brak odpowiedniego nawodnienia.

Objawy żylnej choroby to głównie obrzęk, ból, uczucie napięcia w łydkach, a w skrajnych przypadkach zatorowość, która może zagrażać życiu.

Możliwość występowania tego syndromu lotniczego występuje głównie przy trasach trwających powyżej 4 godzin, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka, czyli osób powyżej 60 roku życia, a także osób palących. Na ćwiczenia w samolocie powinny zdecydować się także osoby z nadwagą, chorobami sercowo-naczyniowymi oraz kobiety w ciąży. Są jednak uniwersalnym sposobem na poprawienie samopoczucia i mogą korzystać z nich wszyscy, również osoby aktywne fizycznie na co dzień, dla których długotrwały bezruch może prowadzić do sztywności stawów oraz bólu mięśni.

Kobieta w marynarce wykonująca ćwiczenia szyi w samolocie

Czy warto wykonywać ćwiczenia nóg w samolocie?

Regularne poruszanie nogami w samolocie jest tak istotne, ponieważ pozwala uniknąć zakrzepów, powodowanych spowolnionym przepływem krwi. Proste ćwiczenia podczas podróży zapobiegają opuchliźnie oraz zmniejszają ryzyko poważnych objawów, dlatego warto je wykonywać.

Ćwiczenia podczas trasy samolotem wskazane są szczególnie dla osób z tendencją do problemów krążeniowych, a także pasażerów regularnie odbywających długie loty samolotem. Jeśli przestrzeń na Twoje nogi podczas drogi w ciasnych fotelach jest ograniczona – warto skorzystać z łatwych aktywności, które można wykonywać nawet i siedząc na swoim miejscu.

Przeciwwskazania do ćwiczeń podczas podróży obejmują ostre schorzenia, świeżo przebyte operacje, a także zalecenie unieruchomienia przez lekarza. Jeśli masz jakieś wątpliwości przed planowanym wyjazdem, warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek aktywności fizycznych w trakcie podróży.

Jak uniknąć ciężkich nóg podczas podróży?

Jeśli chcesz uniknąć uczucia ciężkich nóg, a także problemów z żyłami kończyn dolnych warto podczas podróży wykonywać regularnie ćwiczenia, co 30 do 60 minut. Zaleca się, aby rozpocząć je już po osiągnięciu przez samolot docelowej wysokości. Nawet krótkie serie ćwiczeń – trwające od 2 do 5 minut mogą przynieść zauważalne efekty, szczególnie w trakcie lotu trwającego wiele godzin.

Poza aktywnościami, które można wykonywać, siedząc w fotelu warto wstać i przejść się po kabinie, o ile jest to możliwe. Pobudzi to dodatkowo przepływ krwi, co sprzyja walce z chorobami układu krążenia. Dodatkowo przed wylotem można zaopatrzyć się w praktyczne skarpety kompresyjne, które zapobiegają żylakom i zmniejszają ryzyko powstawania obrzęków łydek oraz stóp. W połączeniu z luźną odzieżą zredukują ryzyko ucisku, drętwień i dyskomfortu na pokładzie samolotu.

Osoba stojąca na nawierzchni z wypustkami w butach sportowych

Jak ćwiczenia wpływają na krążenie kończyn dolnych?

Ćwiczenia w samolocie mają bezpośredni pozytywny wpływ na przepływ krwi w kończynach dolnych. Ruch mięśni – zwłaszcza łydek i stóp – działa jak pompka wspomagająca przepływ krwi w kierunku serca. Długotrwałe siedzenie może prowadzić do gromadzenia się jej w dolnych partiach ciała, co może prowadzić do negatywnych objawów.

Regularne napinanie i rozluźnianie mięśni nóg, a także proste ruchy stóp poprawiają pracę naczyń krwionośnych i ogranicza ten zastój. Ćwiczenia redukują także nacisk na żyły, przez co zapobiegają ich rozszerzaniu się, czego skutkiem zazwyczaj są żylaki.

Wykonywanie aktywności podczas podróży będzie przejawiać się licznymi korzyściami – dotlenieniem organizmu, redukcją napięcia w mięśniach, a nawet i poprawę ogólnego samopoczucia. Proste ćwiczenia można wykonywać nawet na siedząco, nie wymagają żadnego sprzętu czy dużej ilości miejsca, a mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie u osób, które odczuwają lęk przed lataniem.

Joga w samolocie – przykłady ćwiczeń zapobiegających zakrzepicy

Istnieje wiele różnych ćwiczeń opierających się na łatwych i niewymagających ruchach, które poprawią zdrowie Twoich nóg oraz samopoczucie podczas drogi. Wypróbuj:

  • zginanie i prostowanie palców stóp – w ten sposób zaktywizujesz mięśnie stóp oraz łydek bez wstawania z miejsca,
  • naprzemienne kółka stopami uniesionymi nad podłogę w obie strony,
  • napinanie i rozluźnianie mięśni pośladków, które będzie poprawiało krążenie w dolnej części ciała,
  • wstawanie i krótkie spacery po kabinie jeśli warunki na to pozwalają oraz wspięcia na palce, angażujące mięśnie nóg.


Możesz także zdecydować się na inne techniki jogi do samolotu, która zaangażuje ruch całego ciała i wesprze przepływ krwi, a także rozciąganie zastygłych mięśni:
  • skłony w pozycji siedzącej, przyciągając kolana do klatki piersiowej, które rozciągają dolne partie pleców,
  • rozciąganie ramion, barków oraz szyi – możesz wykonywać chociażby skłony głowy w prawo, lewo, do przodu oraz do tyłu,
  • rolowanie barków z dłońmi ułożonymi na ramionach.


Wszystkie te ćwiczenia powinny być wykonywane powoli i z pełną kontrolą mięśni oraz oddechu. Możesz także masować okolice mostka, szyję, a także uda, aby zmniejszyć napięcie powstające w mięśniach podczas wymuszonej pozycji. Pamiętaj także o wygodnym i swobodnym ubiorze na podróż, który zwiększy Twój komfort podczas wielu godzin na pokładzie.

Kobieta w koszuli wykonująca ćwiczenia w samolocie rozciągające ręce

Zadbaj o swoje nogi w podróży samolotem

Aktywność w samolocie i różnorodne łatwe ćwiczenia są skutecznym sposobem na poprawę przepływu krwi i uniknięcia uczucia ciężkich nóg, które może prowadzić do problematycznych powikłań zdrowotnych. Są szczególnie wskazane dla pasażerów, którzy odbywają wielogodzinne trasy, jednak mogą przynieść korzyści każdemu nawet podczas krótkiej trasy. Te parę minut, co godzinę może znacznie poprawić samopoczucie i zminimalizować ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych długiego siedzenia. W połączeniu ze skarpetami uciskowymi zapewnisz sobie uczucie lekkich nóg.

Przeczytaj także:

Ludzie w odzieży sportowej idący z walizkami na lotnisko

Jak się ubrać do samolotu – modne i wygodne stylizacje na lot

Sprawdź, jak się ubrać do samolotu. Wybierz odpowiedni strój na krótki, jak i długi lot, aby podróż samolotem była komfortowa.

Mężczyzna śpiący w łóżku

Co to jest jet lag i jak sobie z nim radzić podczas dalekiej podróży?

Odkryj, czym jest jet lag. Jak radzić sobie ze skutkami nagłej zmiany strefy czasowej? Jak przygotować się do dalekiej podróży samolotem? Sprawdź!

Nastolatka śpiąca na lotnisku na krzesłach czekająca na samolot

Od ilu lat można samemu latać samolotem? Samodzielna podróż

Od ilu lat można samemu latać samolotem? Oto przewodnik po samodzielnej podróży dziecka i opiece podczas podróżowania.

Mężczyzna stretchujący walizkę do samolotu

Bagaż podczas lotu – jak zabezpieczyć walizkę do samolotu?

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać zabezpieczenie walizki przed lotem samolotem? Jak zadbać o bagaż? Sprawdź wskazówki!

Kobieta pakująca słuchawki do bagażu podręcznego

Jak spakować się w bagaż podręczny? Wskazówki i triki

Wybierasz się w podróż samolotem i nie wiesz, jak spakować się w bagaż podręczny? Co zabrać? Sprawdź triki, jak pakować bagaż podręczny!