Czym jest syndrom klasy ekonomicznej?
Syndrom klasy ekonomicznej jest potoczną nazwą na objawy zakrzepowego zapalenia żył głębokich. Może wystąpić w wyniku długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej na przykład po długich trasach samolotem. Ograniczony ruch i ciasna przestrzeń – tak jak w klasie ekonomicznej samolotu może być przyczyną zakrzepów krwi, głównie w kończynach dolnych. Powoduje je długi ucisk na uda i kolana oraz bardzo często brak odpowiedniego nawodnienia.
Objawy żylnej choroby to głównie obrzęk, ból, uczucie napięcia w łydkach, a w skrajnych przypadkach zatorowość, która może zagrażać życiu.
Możliwość występowania tego syndromu lotniczego występuje głównie przy trasach trwających powyżej 4 godzin, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka, czyli osób powyżej 60 roku życia, a także osób palących. Na ćwiczenia w samolocie powinny zdecydować się także osoby z nadwagą, chorobami sercowo-naczyniowymi oraz kobiety w ciąży. Są jednak uniwersalnym sposobem na poprawienie samopoczucia i mogą korzystać z nich wszyscy, również osoby aktywne fizycznie na co dzień, dla których długotrwały bezruch może prowadzić do sztywności stawów oraz bólu mięśni.