Mężcyzna wykonujący ćwiczenie mięśni stabilizujących podczas treningu pływania na sucho w domu

Pływanie na sucho – jakie ćwiczenia bez wody w treningu pływaka? 

Co daje trening pływania na sucho? Czy techniki pływania kraulem można trenować bez wody? Jakie ćwiczenia może wykonywać pływak na lądzie?

Pływanie to dyscyplina, która bardzo dobrze wpływa na sprawność całego organizmu. By jednak stać się profesjonalnym pływakiem lub osiągać coraz lepsze wyniki, potrzebne jest wyrobienie odpowiedniej siły mięśniowej. Sprawdź, jak ją wzmocnić poza basenem i na jakich partiach mięśni najlepiej się skupić. Dowiedz się, czy warto robić ćwiczenia pływackie na lądzie.

Trening dla pływaków na lądzie – co może dać?

Wielu osobom może wydawać się, że pływanie można trenować jedynie w wodzie – przecież to właśnie na poruszaniu się w niej ten sport polega. Jednak nic bardziej mylnego! Pływanie nie jest pod względem biomechanicznym zupełnie nowym doświadczeniem dla organizmu. Mięśnie muszą pracować tak samo, jak zwykle, z tym zastrzeżeniem, że odnosi się to raczej do ćwiczeń oporowych. Oczywiście, główna część treningów pływackich musi odbywać się bezpośrednio w basenie, jednak wiele elementów treningu pływackiego wykonuje się „na sucho". Skąd taki pomysł i co w ogóle może dać trening pływacki na lądzie?

– Przede wszystkim trening pływacki na sucho bez obciążenia albo z minimalnym obciążeniem jest dobrym momentem, żeby popracować nad techniką. W czasie takiej sesji treningowej, masz dowolną ilość czasu, żeby przeanalizować ułożenie ciała w kolejnych fazach ruchu i wprowadzić pewne korekty, które przełożą się na większą wydajność.

– Lekka modyfikacja mechaniki ćwiczeń pozwala przesunąć ciężar wysiłku z podstawowych grup mięśni na mięśnie wspomagające. Zwykle wystarczy w miarę lekki trening, żeby je zmobilizować. W konsekwencji łatwiej będzie angażować ich włókna w czasie prawdziwego pływania.

– Pływanie na sucho pozwala wydłużać wybrane fazy ruchu. Ułatwia to wykształcenie dodatkowych elementów technicznych, lub dopracowanie siły w konkretnym momencie wykonywania złożonej sekwencji motorycznej.

– Powtarzanie schematu ruchowego pozwala podtrzymać pamięć funkcjonalną (czyli tak zwaną pamięć mięśniową), poza tym ułatwia również zachowanie ruchomości stawów i w pewnym stopniu stymuluje pracę mięśni, dzięki czemu nie dochodzi do ich atrofii.

Kobieta wykonująca przysiady z hantlami podczas treningu pływania na sucho

Trening na sucho dla pływaków – jakie rodzaje ćwiczeń wykonywać?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, w pływactwie bardzo ważna jest siła mięśniowa. Treningi na lądzie pozwalają podnosić wytrzymałość, wzmocnić i zwiększyć siłę mięśni, co może być nieocenionym wsparciem podczas przejścia do treningów w wodzie. To właśnie ćwiczenia siłowe dla pływaków stanowią jeden z elementów, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas treningu na lądzie.

Pływacy powinni posiadać mobilność większą niż przeciętna osoba. Dotyczy to w szczególności stawów barkowych i skokowych. Są to dwa główne obszary, które gwarantują odpowiednią ekonomię pływania. Ruchomość stawu ramiennego wpływa na prawidłowy chwyt wody, a stawów skokowych zwiększa efektywność kopnięcia poprzez większą amplitudę stopy. Ćwiczenia mobilności to kolejny element treningu, o który można zadbać poza basenem.

W pływaniu niezwykle ważne jest również wypracowanie stabilizacji całego ciała. Od niej będzie zależało między innymi prawidłowe ułożenie tułowia w wodzie, prędkość i precyzyjniejsze ruchy techniczne, co nie pozostaje obojętne, jeżeli zależy nam na coraz lepszych wynikach.

Jak wykonać trening ramion, nóg i mięśni stabilizujących?

W pływaniu piękne jest to, że trzeba zaangażować się całym sobą. Pracują absolutnie wszystkie mięśnie, często zresztą osiągając maksimum swoich możliwości. Pływacy powinni więc być wszechstronnie wytrenowani, bo potrzebują każdego aspektu sprawności fizycznej. Gdy wiemy już, co trenować na lądzie, czas dowiedzieć się, jak to robić! Poniżej przygotowaliśmy kilka porad treningowych i ćwiczeń, które urozmaicą trening pływania na sucho. Jakie ćwiczenia dla pływaków w domu można wykonywać?

Mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący trening siłowy dla pływaków na sucho wykorzystując  ekspander

Barki

Są często zaniedbywane w czasie sesji pływackich. Rozwijają się one tylko niejako „mimochodem”, bo większość pływaków stara się główny wysiłek przerzucić na większe grupy mięśniowe. Jednak rozwój sprawności barku pozwala skrócić fazę ekstensywną ruchu oraz nadać rękom większy pęd, co też przekłada się na wyniki pływackie. Stąd pojawia się konieczność treningu barków, a ten najwygodniej jest wykonać poza basenem. Można oczywiście udać się na siłownię, ale barki są też świetne do trenowania w domu. Nie trzeba do tego wielu akcesoriów, a pewną część ćwiczeń można wykonać zupełnie bez nich, wykorzystując choćby butelkę z wodą do ćwiczeń z napięciem izometrycznym. Spróbuj:

 Krążenia ramion jednorącz i oburącz w przód i w tył i naprzemianstronnie.

 Rotacji ramion z hantlą.

 Odwodzenia rąk z gumą.

 Zwisu tyłem.

 Opadu tułowia przy ścianie.

Nogi

Są bardzo ważne podczas poruszania się w wodzie, liczy się tak naprawdę ich każdy najmniejszy ruch. Wymachy nóg mogą znacząco wpłynąć na dynamikę pływaka, dlatego tak istotne jest ich odpowiednie wytrenowanie. Jakie ćwiczenia nóg do kraula na sucho będą najlepsze? Spróbuj:

 Przysiadów z hantlami lub bez.

–  Wykroków i zakroków.


–  Ćwiczeń rozciągających dla pływaków.


–  Odpowiedni rozruch dla stawów i ścięgien, by nie doprowadzić do kontuzji.

Mężczyzna w stroju sportowym wykonujący plank podczas treningu siłowego dla pływaków na świeżym powietrzu

Mięśnie stabilizujące

Składają się na nie mięśnie brzucha, dna miednicy, przepona i mięsień wielodzielny (zlokalizowany na plecach). Ich odpowiednia sprawność wpływa na skoordynowanie wszystkich ruchów i zdolność do utrzymania odpowiedniej pozycji ciała w wodzie. Trening core w przypadku pływaków jest bardzo ważny, a jeszcze ważniejszy, kiedy ma się – dobrowolną lub wymuszoną – przerwę od pływania. Codzienne aktywności bowiem często nie są wystarczająco angażujące, aby się te mięśnie aktywowały, więc ich sprawność dość szybko maleje. Aby temu zapobiec, trzeba wykonywać pewne dodatkowe sesje treningowe. Trening core można zrobić, wykonując serie i powtórzenia na przykład poniższych ćwiczeń:

 Plank, czyli inaczej deska.

 Wznoszenie naprzemienne rąk i nóg podczas leżenia przodem.

 Ruchy nożycowe nóg podczas leżenia tyłem.

 Przytrzymywanie półprzysiadu (czyli wykonanie siadu do momentu, aż kolana znajdą się na wysokości bioder i utrzymanie takiej pozycji przez określony czas).

Trening ogólny dla pływaków

Warto urozmaicać sobie ćwiczenia do kraula na sucho treningiem ogólnorozwojowym. Rzecz jasna u osób, które spędzają sporo czasu na pływalni, ich podstawowe warianty będą już zbyt mało wymagające, ale trening ogólnorozwojowy zawsze można stopniować i dopasować do swoich oczekiwań. 

Wszystko po to, żeby rozwijać siłę, ale nie tylko. Razem z nią powinny poprawiać się koordynacja, zwinność czy równowaga. W treningu ogólnorozwojowym siłą rzeczy bardzo aktywnie pracują też mięśnie oddechowe, a mechanika oddechu w wodzie jest naprawdę nie do przecenienia.

W treningu ogólnym można łatwo popracować nad elementami, które w wodzie trudno jest wyizolować, na przykład nad wewnętrzną głową mięśnia łydki, nad mięśniami nadgarstka albo nad ogólną zwinnością i szeroko rozumianą wydolnością fizyczną.

Ten sprzęt treningowy może Ci się przydać!

Trening pływacki na lądzie możesz równie dobrze wykonać na siłowni, jak i w zaciszu własnego domu. W większości ćwiczeń możesz posłużyć się jedynie ciężarem własnego ciała i dobrze dobranym planem treningowym. By jednak wejść na wyższy poziom ćwiczeń dla pływaków, mogą przydać Ci się niektóre akcesoria treningowe, takie jak:

Gumy oporowe – będą przydatne w wielu elementach treningu, jak na przykład ćwiczenia na nogi czy ćwiczenia na koordynację ruchową.

Hantle – będą doskonałym akcesorium podczas treningu siłowego. Znajdą zastosowanie podczas ćwiczeń klatki piersiowej, ramion czy mięśni grzbietu.

Kółko do ćwiczeń – to narzędzie, które bardzo angażuje mięśnie stabilizujące ciało – a one w pływaniu odgrywają przecież bardzo ważną rolę.

Chcąc trenować pływanie, nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu i ćwiczeniu własnej siły mięśniowej. W tej dyscyplinie liczy się nie tylko tempo, ale także wydolność i dopracowana technika. By czuć się pewnie i polepszać swoje wyniki, poświęć trochę czasu również na ćwiczenia poza basenem. Z pewnością dostrzeżesz różnicę.

osoby w strojach kąpielowych, czepkach i płetwach pływające w basenie

Sposoby na trening szybkościowy w pływaniu

Uwielbiasz pływanie? Trening szybkościowy może być idealnym wyborem dla Ciebie! Sprawdź, jak zacząć trenować i zwiększyć szybkość w basenie.

mężczyzna w czepku i kąpielówkach wychodzący z basenu

Pływanie a mięśnie brzucha - sprawdź co daje trening na basenie

Pływanie angażuje wszystkie mięśnie, nie obciążając stawów i kręgosłupa jak np. siłownia. Basen wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, rąk i nóg.

mężczyzna ściągający piankę do pływania

Jak płynąć podczas pierwszego triathlonu?

Pływanie to jedna z najcięższych części triathlonu. Wejdź i poznaj zasady, które warto wdrożyć w plan treningów i zastosować podczas startu.

mężczyzna w czepku i okularach pływackich opierający się o brzeg basenu

Jak wybrać najlepszy czepek na basen? Kupujemy czepek pływacki.

Pływanie to jeden z najpopularniejszych sportów. Wiele basenów wymaga zakładania czepka pływackiego. Jaki czepek na basen wybrać? Podpowiadamy!

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką