Mężczyzna z przypiętą krótkofalówką do plecaka

Jaki zasięg ma krótkofalówka?

Jaki zasięg ma krótkofalówka i czy urządzenie nadaje się podczas wypraw? Walkie-talkie i radiotelefony PMR do komunikacji o dużej mocy nadajnika.

Krótkofalówki to niezastąpione narzędzie komunikacyjne wśród służb, jak i osób prywatnych. Przyda się zarówno pasjonatom wędrówek, survivalu, jak i osobom prywatnym w razie braku dostępu do sieci komórkowej. Sprawdź, czym są i jaki zasięg mają takie urządzenia oraz czy krótkofalówka odbiera CB radi

Co to jest krótkofalówka?

Krótkofalówka jest przenośnym urządzeniem radiowym typu walkie-talkie, które umożliwia bezpośrednią komunikację głosową między użytkownikami posiadającymi taki sprzęt. Działa na zasadzie nadawania oraz odbierania fal radiowych na określonej częstotliwości.

W przeciwieństwie do telefonów komórkowych nie wymaga dostępu do sieci telefonii ani internetu. Połączenie przebiega bowiem bezpośrednio między paroma urządzeniami w danym obszarze. Krótkofalówka przyda się więc tam, gdzie nie ma zasięgu czy mogą występować duże zakłócenia.

Na rynku można znaleźć krótkofalówki PMR (Private Mobile Radio), jak i CB (Citizen's Band) oraz specjalistyczne radiotelefony wykorzystywane przez służby i różne organizacje, a także często zarejestrowanych amatorów. Różnią się mocą, częstotliwościami, na których działają, a także wymogiem lub jego brakiem dotyczącym licencji.

Mężczyzna mówiący do krótkofalówki

Jak działa krótkofalówka?

W sytuacjach awaryjnych czy survivalowych, gdy nie można liczyć na telefon, niezastąpionym środkiem do komunikacji jest krótkofalówka. Jak działa? Urządzenie posiada wbudowany nadajnik oraz odbiornik, które pracują na tej samej częstotliwości, głównie na terenie otwartym. Za pomocą przycisku użytkownik nadaje głos do drugiego narzędzia. Kiedy dana osoba kończy komunikat, druga może odpowiedzieć, używając tego samego kanału.

Zrozumienie, jak działa krótkofalówka, pomoże w pełni wykorzystać jej możliwości, dlatego też warto wiedzieć, że zazwyczaj działają one jedynie na paśmie standardowych urządzeń PMR. Wiele osób zastanawia się, czy krótkofalówki łapią CB. Niektóre z modeli mogą być do tego przystosowane, jednak dzieje się to niezwykle rzadko, przez co radio CB nie jest dostępne dla krótkofalówek.

Ograniczenia krótkofalówek

Urządzenia te są niezwykle wszechstronne w użyciu i mogą wielokrotnie być bardzo przydatne. Mają jednak one także swoje ograniczenia:

  • gorszy zasięg w terenie mocno zabudowanym,
  • brak prywatności – każda osoba na kanale może słuchać Twoich rozmów,
  • mocy nadawania w legalnym zakresie,
  • konieczność posiadania pozwoleń na niektórych pasmach.
Krótkofalówki bowiem są głównie używane przez służby ratunkowe (GOPR, policja, ratownictwo wodne), pracowników budownictwa, turystów, myśliwych, a także organizatorów eventów na świeżym powietrzu i survivalu.

Kobieta z przypiętą krótkofalówką do plecaka

Częstotliwość krótkofalówki – co warto wiedzieć?

W zależności od rodzaju krótkofalówki jej częstotliwość oraz dokładne działanie będzie wyglądało nieco inaczej przez liczne ograniczenia dotyczące sygnału radiowego. Urządzenie:

  • PMR – działa na częstotliwościach 446 MHz oraz nie wymagają licencji do mocy 0,5 W. Mogą być to wersje pojedyncze czy dwukanałowe,
  • CB – korzysta z pasma 27 MHz, wymaga jednak licencji, ale wyposażone w anteny ma większy zasięg niż PMR,
  • FRS (Family Radio Servive) – działa na częstotliwościach UHF w zakresie 462-467 MHz z 22 kanałami. Są niezwykle proste w obsłudze,
  • DMR (Digital Mobile Radio) posiada lepszy dźwięk i w zależności od modelu większe funkcje sieci.

Krótkofalówka – zasięg

Dostępne na rynku krótkofalówki posiadają inny zasięg z powodu kilku czynników:

  • mocy nadajnika (dla PMR do 0,5 W, a CB nawet do 4-5 W),
  • ukształtowania terenu (w górach zasięg może być ograniczony),
  • warunków atmosferycznych,
  • obecności różnych obiektów na drodze (budynków, drzew, metalowych konstrukcji).
Na otwartym terenie krótkofalówka PMR osiąga zasięg od 1 do 5 km, a wersje CB mogą pracować na odległość nawet 20-30 km. 

Ludzie wędrujący po górach z kijkami trekkingowymi w rękach

Jak zwiększyć zasięg krótkofalówki?

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby posiadana krótkofalówka miała lepszy zasięg, przede wszystkim skup się na tym, aby używać jej w otwartym terenie, z dala od przeszkód. Jeśli nie masz takiej możliwości, wybieraj wyższe punkty nadawania, aby lepiej złapać zasięg.

Aby zwiększyć zasięg urządzenia, można także zmienić antenę na wersję lepszej jakości – jest to szczególnie łatwe przy modelach z odkręcaną anteną. Możesz także zadbać o stan baterii, której słabe zasilenie może obniżać jakość transmisji. Zasięg może zwiększyć również korzystanie z kanałów o niższym poziomie zakłóceń.

Jak ustawić krótkofalówki do komunikacji?

A może masz już sprzęt do komunikacji i zastanawiasz się jak ustawić krótkofalówki? Właściwa konfiguracja to podstawa funkcjonalnego działania. Przede wszystkim:

  • wybierz ten sam kanał na obu posiadanych urządzeniach, aby bez problemu móc nadawać i odbierać komunikaty,
  • sprawdź głośność,
  • zadbaj o pełne naładowanie baterii,
  • przetestuj urządzenia ze zróżnicowanych miejsc i przy różnego rodzaju przeszkodach.
Jeśli urządzenie obsługuje kody CTCSS lub DCS możesz wykorzystać je do redukcji zakłóceń.

Krótkofalówki to niezastąpione urządzenie, gdy tradycyjna komunikacja zawodzi, a także do specjalistycznych działań czy gier. Niezależnie od tego, czy szukasz jej do pracy, wypraw terenowych czy do zabawy, dobrze dobrana może znacznie pomóc.

Przeczytaj także:

ludzie wędrujący po górach

Aplikacje w góry - szlaki turystyczne, pogoda, wzywanie pomocy

Poznaj najlepsze aplikacje na wycieczkę górską. Planowanie tras i nawigacja, mapa i lokalizacja szlaków turystycznych, wzywanie pomocy. Sprawdź sam/a

Widok na miasto z lotu ptaka

Turystyka kulturowa – cechy oraz przykłady na świecie i w Polsce

Podróżować można na wiele sposobów. Jedną z jej form jest tak zwana turystyka kulturowa. Sprawdź, na czym się ona opiera!

Krzesanica

Krzesanica – najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów w Tatrach

Krzesanica – najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów (Tatry). Poznaj szlaki turystyczne i zaplanuj niezapomnianą trasę na ten imponujący szczyt.

Mężczyzna w odzieży moro w środku lasu

Sztuka kamuflażu – wprowadź rodzaje kamuflażu do survivalu w Polsce

Jak skutecznie wtopić się w teren – sztuka kamuflażu w polskim lesie. Sprawdź, jak się kamuflować i jakie są rodzaje kamuflażu.

Kobieta czytająca mapę z kompasem

Orientowanie mapy: kompas, teren i pomiar odległości

Orientowanie mapy: kompas, teren i pomiar odległości. Naucz się orientować mapę w terenie za pomocą kompasu. Poznaj techniki pomiaru odległości.