Fizjoterapeuta stosujący kinesiotaping w bólu rwy kuszlowej

Jak stosować kinesiotaping w rwie kulszowej i nakleić plastry?

Taping na rwę kulszową wspiera mięśnie pleców i łagodzi ból przez cały czas noszenia plastrów. Nawet kilka dni! Zobacz, jak nakleić i stosować tejpy!

W rwie kulszowej kinesiotaping to jedna z innowacyjnych metod fizjoterapeutycznych, która pomaga zmniejszyć ucisk na nerw kulszowy. Tym samym może złagodzić ból ostry i przewlekły. Aby wykonać aplikację, potrzeba m.in. specjalnych plastrów do tapingu. Kolejnym krokiem jest odmierzenie odpowiedniego odcinka taśmy i przyklejenie jej na odcinek lędźwiowy i nogę. Jak zrobić to dobrze i w jaki sposób stosować taping w rwie kulszowej?

Jak działa taping na rwę kulszową? 

W rwie kulszowej, taping działa aż na 4 sposoby:

1. Unosi skórę i powięź, zwiększając przestrzeń między nimi a mięśniami. Tym samym zmniejsza nacisk na receptory bólowe i odbarcza nerw kulszowy. Efekt? Łagodzi dolegliwości bólowe. 

2. Poprawia krążenie krwi i limfy w obszarze aplikacji. Uniesienie skóry przez plaster zwiększa dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek. Towarzyszący rwie kulszowej stan zapalny ma dzięki temu szansę się zmniejszyć.

3. Klasyczne plastry do kinesiotapingu dają efekt rozluźnienia napiętych mięśni, zmniejszając uczucie sztywności. Z kolei biomechaniczny taping (który jest bardziej zaawansowany w działaniu) dodatkowo wspomaga ich pracę i może korygować ustawienie kręgosłupa lędźwiowego. 

4. Taping poprawia zakres ruchu dolnej części pleców. Jest to osiągalne dzięki zmniejszeniu napięcia, które usztywnia mięśnie i ogranicza ich elastyczność. 

Mężczyzna wykonujący poranny trening z oklejonymi tejpami na plecach by zapobiec napadowi rwy kulszowej

5 rzeczy potrzebnych do aplikacji tejpów

Aby prawidłowo i komfortowo przykleić taśmy kinesio na odcinek lędźwiowo-krzyżowy i nogę, przed aplikacją przygotuj: 

plastry kinezjologiczne – są wykonane z bawełny i zapewniają swobodę ruchu, przez co tak chętnie korzystają z nich również sportowcy; występują w wielu kolorach i wzorach; 

nożyczki – najlepiej te, które są przeznaczone wyłącznie do cięcia tejpów (mają ostre ostrze, którego powłoka antyadhezyjna zapobiega przyczepianiu się do kleju);

środek do odtłuszczania skóry – to niezbędnik przed aplikacją, zapewniający skuteczne przywarcie kleju taśmy do skóry; w warunkach domowych można skorzystać ze spirytusu, jednak rekomendowałabym preparat, który jest mniej agresywny dla skóry;

klej do taśm - to opcjonalna część wyposażenia do aplikacji, która przydaje się wówczas, gdy skóra ma skłonności do pocenia się;

instrukcję naklejania plastrów – możesz skorzystać z tej, którą przygotowałam poniżej i dodatkowo wesprzeć się wybranym filmem instruktażowym w Internecie;

Rodzaje tapingu na rwę kulszową

Do kinesiology taping w ataku rwy kulszowej można zastosować tape biomechaniczny lub klasyczny. Który z nich wybrać?

Plastry biomechaniczne

Plastry biomechaniczne są o wiele bardziej rozciągliwe niż klasyczne. Nie dają uczucia oporu na końcu ruchu, dlatego umożliwiają pracę mięśni w pełnym zakresie. Jest to szczególnie ważne dla zachowania sprawności i podczas rehabilitacji pacjenta.

Ten taping absorbuje część obciążeń działających na stawy kręgosłupa, dając większą możliwość regeneracji tkankom. Ma również duże znaczenie przy odżywieniu i regeneracji nerwu kulszowego, ponieważ silniej niż klasyczny unosi skórę, powięź i mięśnie

Okaże się dobrym wyborem w przypadku silniejszego bólu i konieczności skorygowania postawy ciała bez ograniczania swobody ruchu. 

Klasyczny taping

Klasyczne plastry fizjoterapeutyczne są idealne dla uzyskania większej stabilizacji poszczególnych partii kręgosłupa ze względu na mniejszą rozciągliwość. Jeśli pacjent zmaga się z dyskopatią, która powoduje ucisk nerwu, klasyczny taping będzie lepszym wyborem. Zapewni bowiem dodatkowe wsparcie i ochronę w określonym obszarze. 

Jak nakleić tejpy, aby wreszcie bolało mniej?

Aby plastrowanie dynamiczne przyniosło oczekiwane efekty, trzeba dostosować lokalizację aplikacji do miejsca występowania dolegliwości

Jeśli ból koncentruje się głównie w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym, to właśnie tam można przykleić tejpy. W przypadku promieniowania bólu, aplikacja plastrów powinna obejmować również miejsca, do których on sięga. Czyli tylną część pośladka, uda, łydki, a nawet stopy.

Poniższe aplikacje możesz zastosować jednocześnie. 

Kinesiotaping w rwie kulszowej – aplikacja na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

W tej aplikacji taśmy znajdą wzdłuż i w poprzek mięśni prostowników grzbietu.

Krok 1. Odtłuść i oczyść skórę za pomocą środka do oczyszczania.

Krok 2. Przygotuj dwie taśmy o długości odcinka lędźwiowego. W tym celu zmierz odległość między dolną granicą żeber a początkiem kości krzyżowej. kolcem biodrowym tylnym górnym. Następnie przygotuj 2 kawałki plastra o ok. 3-4 cm krótsze od poprzednich.

Krok 3. Za pomocą nożyczek zaokrąglij wszystkie rogi. Dzięki temu nie będą tak łatwo się odklejały.

Krok 4. Naklej długie taśmy wzdłuż odcinka lędźwiowego. Początek (bazę) pierwszego plastra zaaplikuj w okolicy krzyża po prawej stronie kręgosłupa. Teraz pacjent powinien pochylić się do przodu. Poprowadź tejpa zdłuż odcinka lędźwiowego w górę. Nałóż taśmę bez rozciągania, zostawiając wolny kawałek końcowy. Następnie poproś pacjenta o wyprostowanie się i przyklej bazę końcową.
Powtórz ten sam proces po drugiej stronie kręgosłupa.

Krok 5. Wykonaj aplikację w poprzek odcinka lędźwiowego. Złap taśmę po obydwu końcach i naciągnij ją do ok. 25-50% jej maksymalnego rozciągnięcia. Przyklej ją poziomo w obszarze największego bólu. W razie potrzeby możesz nakleić dodatkowy plaster.

Krok 6. Aktywuj klej poprzez intensywne pocieranie aplikacji.

Mężczyzna i kobieta rozmawiający po treningu oboje oklejeni tejpami by zapobiec kontuzjom po ćwiczeniach

Taping kończyny dolnej

Krok 1. Odtłuść i oczyść skórę za pomocą środka do oczyszczania.

Krok 2. Przygotuj taśmę o długości sięgającej od szczytu pośladka lub połowy pośladka do miejsca promieniowania bólu (np. środek łydki).

Krok 3. Za pomocą nożyczek zaokrąglij wszystkie rogi.

Krok. 4. Pacjent powinien położyć się na boku nie zajętym schorzeniem. Aplikację rozpocznij od naklejenia bazy początkowej. Następnie poprowadź tejpa bez naciągania w dół wzdłuż pośladka, tylnej strony uda i łydki. Aplikację zakończ przyklejeniem bazy końcowej w miejscu promieniowania bólu. 

Krok. 5. Aktywuj klej na całej długości aplikacji poprzez intensywne pocieranie. 

Czy jeśli nie jesteś fizjoterapeutą, możesz nakleić plastry samodzielnie? 

W przypadku rwy kulszowej samodzielna aplikacja może kosztować Cię dużo wysiłku. Nie jest niemożliwa do wykonania, jednak wymaga dużej dokładności i znajomości technik klejenia. 

Jeśli miałaby to być Twoje pierwsze taśmowanie, polecam Ci odwiedzić wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Aplikacja zajmie mu mniej czasu i będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb Twojego ciała. Ponadto będziesz miał pewność, że zostanie wykonana poprawnie.

Jak długo nosić taśmy kinesio w przypadku ucisku na nerw kulszowy?

Po aplikacji, tejpy można nosić nawet 5-7 dni. To szacowany czas ich żywotności, po którym klej zazwyczaj zaczyna tracić swoją przyczepność. Przed ponowną aplikacją warto odczekać przynajmniej 24 godziny. Skóra w tym czasie zregeneruje się i zmniejszy się ryzyko podrażnień. W dłuższej perspektywie, plastrowanie można stosować tak długo, jak długo trwa kompleksowe leczenie rwy. 

Uwaga – w trakcie noszenia aplikacji koniecznie obserwuj skórę wokół niej. Jeśli zauważysz podrażnienie albo odczujesz pieczenie lub uporczywe swędzenie, taśmy trzeba usunąć. 

Kiedy taping na rwę kulszową może okazać się bezzasadny?

Jedną z sytuacji, w których plastry kinezjologiczne w rwie kulszowej mogą okazać się bezcelowe, jest wystąpienie zaawansowanych objawów neurologicznych. Gdy pojawiają się zaburzenia w oddawaniu stolca, nietrzymanie moczu lub zanik mięśni, konieczna jest już operacja. Decyzja o niej wskazuje zazwyczaj na to, że wykorzystano już wszelkie metody zachowawcze. W tym taping. 

W obliczu zabiegu operacyjnego, taśm kinezjologicznych oczywiście można tymczasowo użyć do odciążenia mięśni kręgosłupa. Ich skuteczność – w porównaniu z natychmiastową potrzebą operacji – może się jednak okazać niewystarczająca. Oczywiście nie skreślałabym ich całkowicie, ponieważ każde wsparcie w bólu jest na wagę złota. 

Fizjoterapeutka wykonująca kinesiotaping by zapobiec napadowi rwy kulszowej

Kinesiotaping nie leczy rwy kulszowej, ale jest skuteczną metodą wspomagającą

Chciałabym, abyś zapamiętał dwie rzeczy:

1. Taping nie leczy rwy kulszowej. Może złagodzić jej objawy. Nie likwiduje jednak jej przyczyn.
2. Taping działa wspomagająco dla innych metod leczenia i przedłuża ich efekty. Stosowany samodzielnie może nie być dostatecznie skuteczny. 

Oprócz tego, że jest to naprawdę ceniona metoda na ból i odżywienie tkanek, to ,,ale" pojawia się nieuchronnie. Tejping działa na powierzchniowe warstwy skóry i mięśni i nie dociera do głębokich struktur anatomicznych. Nie usunie więc przepukliny dysku, czyli jednej z przyczyn ucisku na korzenie nerwowe. Jest to wykonalne podczas operacji. 

Taśmy do tapingu powinny być również stosowane w połączeniu z rehabilitacją, masażem i farmakoterapią. Dzięki temu można liczyć na dobre efekty. Rwa kulszowa jest bowiem schorzeniem, które wymaga wielokierunkowego podejścia. 

Fizjoterapeuta Olga Rymarska

Autor Olga Rymarska

Jestem fizjoterapeutką z ogromną pasją do pokazywania innym, jak dbać o zdrowie. Ukończyłam studia na Collegium Medicum w Bydgoszczy, z których zdobyta wiedza pomaga mi wspierać moich pacjentów na drodze do lepszego samopoczucia. Nie ograniczam się jednak tylko do pracy z pacjentami. Jako copywriter medyczny uwielbiam przenosić swoje doświadczenie na ekran komputera, tłumacząc medyczne zawiłości i inspirując do świadomej troski o zdrowie. Kiedy nie pracuję nad kolejnym artykułem lub nie pomagam pacjentom, w wolnych chwilach oddaję się swoim pasjom – grafice digitalowej, jeździe na rowerze i grze w tenisa.

Przeczytaj także:

Kobieta masująca rollerem barki po treningu

Jak poprawić mobilność barków? Ćwiczenia na mobilność barków

Staw barkowy jest niezwykle ważny w codziennym funkcjonowaniu. Często jednak pojawia się w nim ból. Oto najlepsze ćwiczenia na mobilność barków!

kobieta w legginsach uprawiająca sport na ból pleców na plaży

Jaki sport na ból pleców wybrać i jak utrzymać zdrowy kręgosłup?

Aktywność fizyczna i sport to najlepszy sposób na ból pleców. Poznaj najlepsze sporty na ból kręgosłupa i wspieraj eliminację wad postawy!

mężczyzna z kontuzją łokcia

Jak leczyć łokieć tenisisty? Rehabilitacja i ćwiczenia

Łokieć tenisisty to częste schorzenie wśród osób lubiących ruch. Ból w obrębie ręki można korygować za pomocą ćwiczeń. Jak leczyć łokieć tenisisty? Odpowiadamy!

Rowerzysta jadący w kasku i stroju rowerowym

Skąd się bierze ból w kości ogonowej u rowerzysty?

Co robić, kiedy boli kość ogonowa? Dlaczego rowerzystów boli kość guziczna i jak zapobiegać nawrotom bólu kości ogonowej podczas jazdy na rowerze?

kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates na macie do ćwiczeń

Pilates sposobem na ból pleców - ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz łagodzące ból pleców. Jakie ćwiczenia pilates na ból kręgosłupa i pleców warto wykonywać