Niedobór żelaza a tycie
Czy brak żelaza powoduje tycie czy otyłość? Sam niedobór żelaza we krwi ani jego niski poziom zwykle nie powodują bezpośrednio tycia. Choć może to sprzyjać przybieraniu na wadze pośrednio. Jak to możliwe? Zbyt niski poziom żelaza w organizmie wpływa na jego funkcjonowanie i jakość życia. Objawami niskiego stężenia żelaza we krwi są ciągłe zmęczenie, senność i brak energii do wysiłku fizycznego. W rezultacie wiele osób całkowicie z niego rezygnuje, co może skutkować właśnie przybieraniem na wadze.
Żelazo jest również potrzebne do transportu tlenu w organizmie. Przy jego niedoborze komórki otrzymują mniej tlenu, przez co metabolizm spowalnia. Ponadto organizm może wysyłać sygnały o zapotrzebowaniu na szybkie źródło energii, co zwiększa ochotę na słodycze lub wysokokaloryczne przekąski. Co więcej, zbyt niski poziom żelaza może wpływać na hormony tarczycy, wywołując objawy podobne do niedoczynności, które u części osób wiążą się z przyrostem masy ciała.







