Dolina Będkowska

Szybka wycieczka Doliną Będkowską

Poznaj Dolinę Będkowską. Sprawdź dojazd, opcję parkingu oraz szlaki. Dolinka z potokiem to atrakcyjny turystycznie teren, także dla rodzin z wózkiem.

Dolina potoku Będkówka znajdująca się na Wyżynie Olkuskiej to atrakcyjna krajobrazowo kraina. Ta jedna z ośmiu dolin Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie pełna jest szlaków turystycznych bogatych w unikalne formacje skalne, wąwozy czy jaskinie. Sprawdź, co jeszcze ciekawego oferuje!

Brandysówka Dolina Będkowska – jak dojechać?

Dolina ta znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Okolica przyciąga swoimi krajobrazami wiele turystów, którzy pragną odpocząć w towarzystwie natury. Sam teren nie jest jednak licznie zabudowany, chociaż wyróżnia się asfaltową drogą, która prowadzi do doliny czy znajdującej się w niej Brandysówki w wygodny sposób od strony południowej. Jednak od strony stawów rybnych nie warto wybierać się do Doliny Będkowskiej. Łowisko sprawia, że na drodze jest niezwykle duży ruch.

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z samochodu, na miejsce można dostać się komunikacją publiczną. Do Doliny Będkowskiej dojazd autobusem miejskim numer 210 to dobra opcja dla osób bez własnego auta. Kursuje także nocny autobus do Doliny Będkowskiej. Pole namiotowe czy schronisko pozwala jednak na pozostanie na terenie na noc w razie takiej potrzeby.

Dolina Będkowska

Dolina Będkowska – parking

Jeśli wybieracie się autem do Doliny Będkowskiej, gdzie zaparkować? Warto zostawić samochód w okolicy ryneczku lub po dotarciu do gospodarstwa agroturystycznego Brandysówka z polem namiotowym dla gości. Parking pod nią dostępny jest przy wjeździe od strony Będkowic, a opłata za niego wynosi 15 zł, jednak pozwoli na bezpieczne zostawienie samochodu w trakcie trekkingu po Dolinie Będkowskiej szlakami turystycznymi.

Dolina Będkowska – co warto zobaczyć?

Wśród głównych atrakcji regionu znajduje się Jaskinia Nietoperzowa Doliny Będkowskiej, która jest jedną z największych jaskiń Jury i dostępna jest do zwiedzania z przewodnikiem. W okolicy znajduje się również osada rybacka Doliny Będkowskiej, w której można spróbować świeżych ryb. Jeśli jesteś fanem wędkarstwa, zdecyduj się na odwiedzenie łowiska. W Dolinie Będkowskiej pstrągi, okonie i karpie to niezwykle popularne i lubiane opcje.

Piesze ścieżki to jednak nie wszystko, co proponuje Dolina Będkowska. Wspinanie jest w okolicy Sokolicy Doliny Będkowskiej – 90-metrowej ściany skalnej – równie częstym celem. Niedaleko znajduje się także Wodospad Szum, który jest największym wodospadem naturalnym Jury.

Inne miejsca warte uwagi to Dolina Będkowska stawy oraz formacje skałek jak Iglica, czy chociażby Będkowska Baszta inaczej nazywana Dupą Słonia, które można obserwować podczas marszu czy jazdy rowerem. Te unikatowe krajobrazy nadają się do fotografii, ale także jako tło do odpoczynku na łonie natury.

Dolina Będkowska

Dolina Będkowska – przewodnik turystyczny

Dolina ma długość około 7 km i posiada zróżnicowaną rzeźbę terenu, wapienne skały oraz bujną przyrodę, wśród której można znaleźć liczne trasy piesze. Dla Doliny Będkowskiej mapa to przydatne narzędzie, w które można zaopatrzyć się w papierowej wersji lub skorzystać z możliwości dostępnych online. Dzięki nim łatwiej znaleźć aktualne szlaki i punkty orientacyjne czy polanę odpowiednią na piknik i odpoczynek. Także w Dolinie Będkowskiej z psem można spędzić wiele radosnych chwil.

Dolina Będkowska – szlaki turystyczne w dolince

W dolinie zostały wytyczone liczne drogi zarówno spacerowe, jak i rowerowe. Jeśli chodzi o Dolinę Będkowską, trasa piesza obejmuje główne atrakcje regionu. Niebieski szlak prowadzi z Rudawy przez łączki Kobylańskie przez całe dno doliny aż do Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Dostępne są także dwie inne ścieżki. Żółty szlak od Będkowic przez Wąwóz, do doliny, następnie biegnący między innymi przez Szklary oraz rezerwat przyrody Dolina Racławki aż po Paczółtowice. Trzecia zielona droga obejmuje Szklary, Łazy, ale także przysiółek Kawiory oraz Wierzchowie.

Chociaż częściowo przejedzie się przez drogi piesze rowerem, to na przejazd nim dostępny jest osobny oznakowany czerwony szlak rowerowy. W Dolinie Będkowskiej trasa rowerowa to droga z Bolechowic, przechodząca przez górną część rezerwatu przyrody Dolina Kluczwody, Kobylańską w dół z powrotem do Bolechowic. Dolina Będkowska rowerem pozwoli na szybsze zwiedzenie okolicy przy dodatkowym wysiłku fizycznym. Jest to atrakcyjna opcja zarówno dla grup znajomych, jak i rodzin z dziećmi.

Do tego trasy rowerowe umożliwiają spokojne przejazdy, a także udział w wydarzeniach takich jak rajd rowerowy Doliny Będkowskiej. 

Będkowice – Dolina Będkowska

Wieś Będkowice jest optymalnym punktem startowym do wielu wypraw po okolicy. Znajdziesz w Dolinie Będkowskiej schronisko czy pole namiotowe do odpoczynku, a do tego zaplecze gastronomiczne i płatny parking. Dolina jest przestrzenią z bezpiecznymi i atrakcyjnymi ścieżkami, które nadadzą się dla każdego. Dlatego też co roku przyciąga rodziny z dziećmi czy bardziej zaawansowanych wspinaczy. W okresie letnim odbywają się w niej także ciekawe wydarzenia plenerowe na przykład Dolina Będkowska Festiwal Nietoperzy.

Dolina ta to wyjątkowe miejsce niedaleko od Krakowa. Przez to też wiele osób wybiera trasę Dolinę Będkowską – Kraków na weekendowy wypoczynek czy krótki urlop. Bogactwo flory, licznych tras turystycznych, a także ciekawe atrakcje naturalne i historyczne pozwolą każdemu na znalezienie czegoś ciekawego czy to w formie spaceru, jazdy na rowerze, wspinaczki czy zwykłego odpoczynku na łonie natury.

Przeczytaj także:

Para w kaskach na rowerach jadąca po Dolinie Baryczy

Dolnośląska kraina rowerowa – trasy na rower w Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to malownicza dolnośląska kraina rowerowa, w której znajdziesz liczne trasy rowerowe dla różnego zaawansowania rowerzystów.

Czarny Staw pod Rysami

Czarny Staw pod Rysami – poznaj go bliżej!

Czarny Staw pod Rysami – poznaj go bliżej! Odkryj to jezioro w Tatrach. Idealny punkt wypadowy na Rysy. Zobacz, co kryje Czarny Staw i jak tam dotrzeć

Osoba z plecakiem i z kijkami trekkingowymi wędrująca po Babiej Górze zimą

Babia Góra zimą – wejdźmy tam razem!

Odkryj zimowy urok Babiej Góry! Przygotuj się na zimowe wejście na Babią Górę, sprawdź, które szlaki są dostępne a także co ze sobą zabrać.

Mogielica

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Szlaki

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Jakie szlaki na niego prowadzą? Jak powinni się przygotować turyści? Sprawdź!

Beskid Żywiecki

Szlaki turystyczne i szczyty w Beskidzie Żywieckim

Zastanawiasz się, jakie są szczyty w Beskidzie Żywieckim? Jakimi szlakami na nie dotrzeć? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym paśmie górskim!