Kobieta idąca do Doliny Bystrej

Wycieczka do Doliny Bystrej. Co warto wiedzieć?

Dolina Bystra w polskich Tatrach Zachodnich na wylocie w Kotlinie Zakopiańskiej pomiędzy stokami Nosala i Krokwi oferuje szereg szlaków oraz atrakcji.

Malownicza okolica Doliny Bystrej znajdująca się niedaleko Zakopanego, wyróżnia się spokojem i piękną naturą, w której można spacerować w ciszy. Jeśli szukasz miejsca, które pozwoli Ci odpocząć od tłumów oraz spędzić czas wśród wyjątkowej przyrody, rejon ten będzie dobrym wyborem.

Co wyróżnia Dolinę Bystrą?

Bystra, nazywa także Doliną Bystrego Potoku to walna dolina, która podchodzi pod główną grań polskich Tatr Zachodnich aż po Kasprowy Wierch. Leży na wylocie w Kotlinie Zakopiańskiej pomiędzy stokami Nosala i Krokwi. Otoczona majestatycznymi szczytami wynosi około 6 km. Jej powierzchnia w całości należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poza trasami pieszymi posiada także działające zimą wyciągi narciarskie: kolej krzesełkową Goryczkowa i dwa orczykowe wyciągi narciarskie Kalatówki.

Zbudowana jest głównie ze skał osadowych i krystalicznych, dzięki którym na jej terenie można podziwiać liczne jaskinie, wnęki i groty uformowane przez procesy krasowe. Ze względu na budowę terenu występują w niej silne wiatry, spowodowane częściowo wieloletnią eksploatowaniem przestrzeni na górnictwo i pasterstwo. Mimo obecnej regeneracji terenu czasem skutkuje to nadal w części doliny lawinami schodzącymi po zboczach.

Dolina Bystra

Jak dojechać do Doliny Bystrej?

Dojazd do Doliny Bystrej będzie niezwykle łatwy od strony Kuźnic, z których rozpoczyna się też większość dostępnych szlaków regionu. Nie można jednak dojechać do nich samochodem, ze względu na to, że droga jest wyłączona z ruchu aut. Można zostawić je chociażby w Zakopanem obok Ronda Jana Pawła II, a resztę trasy pokonać autobusem lub pieszo.

Takie rozwiązanie sprawia też, że teren jest spokojną i cichą alternatywą dla innych turystycznych ścieżek Doliny Bystrej. Zakopane może być z kolei dodatkowym punktem do zwiedzenia podczas tej wycieczki.

Przygotowanie na wyjazd w Tatry Zachodnie

Teren Doliny Bystrej nie należy do trudnych, jednak i tam warto się odpowiednio przygotować, aby wędrówka była przyjemna. Przede wszystkim pamiętaj o wygodnym i dostosowanym do warunków pogodowych stroju. Przydadzą Ci się buty trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne, a do tego często czapka z daszkiem. Warto też zawsze mieć przy sobie apteczkę, krem z filtrem, a także wodę i drobną przekąskę.

Możesz zabrać ze sobą także aparat fotograficzny czy koc do odpoczynku. W sezonie letnim, ale i wiosennym czy jesiennym mimo popularności wśród turystów nie ma w okolicy tłumów. Dzięki temu polana w Dolinie Bystrej w Tatrach jest miejscem na odpoczynek dla miłośników przyrody.

Para idąca o zachodzie słońca

Dolina Bystra – szlaki 

Przez Dolinę Bystrej prowadzi kilka tras turystycznych, które nadadzą się nawet i dla początkujących czy średniozaawansowanych wędrowców.

Dolina Bystrej trasa niebieska z Kuźnic na Giewont, najdłuższa z dostępnych opcji. Prowadzi przez malowniczą Dolinę Kondratową i Kondracką Przełęcz. Początkowo niebieski szlak rozdziela się przy Klasztorze Albertynek, a zachodnia część wiedzie do hotelu górskiego Kalatówki. Wschodnia biegnie skrajem polany. Łączą się w pobliżu Wywierzyska i prowadzą dalej do schroniska na Hali Kondratowej. Stamtąd na szczyt wędrówka zajmuje około 1,5 godziny.

Czarny szlak początkowo biegnie równo z niebieskim. Odłącza się jednak przy Hali Kalatówki i wiedzie na Czerwoną Przełęcz. Całość to około 1 godziny i 25 minut, a powrót powinien być o pięć minut krótszy.

Dostępne są także dwa zielone i żółte szlaki. Jeden z nich z Kuźnic na Kasprowy Wierch wiedzie przez Myślenickie Turnie. Takie przejście trwa około 2 i pół godziny. Krótsze trasy to także droga z Kuźnic przez dolinę Jaworzynkę czy między innymi ścieżka spod klasztoru Albertynek do Albertynów na Śpiącej Górze.

Co warto zobaczyć w okolicy Doliny Bystrej?

Poza polską częścią, w rejonie można udać się na słowackie Tatry Zachodnie. Bystra Dolina Zapadne Tatry to również bogactwo zapierającej dech w piersiach przyrody. Również w całości znajdują się one na terenie Parku Narodowego. Można znaleźć w nich szczyt Bystra na wysokości 2248 m n.p.m. Wymagający, lecz niezwykle malowniczy teren wyższych partii gór pozwala na nowe wyzwania. Po stronie słowackiej na najwyższym piętrze doliny znajduje się Wielki Staw Bystry na dnie kotła lodowcowego.

Dolina Bystrej to część Tatr Zachodnich, która nada się idealnie zarówno dla mieszkańców okolic, jak i turystów, którzy szukają mniej oczywistych miejsc na trekking. Poza szlakami w lecie możesz zwiedzić muzea bądź klasztory czy przyjechać do niej zimą na narty.

Przeczytaj także:

Dolina Będkowska

Dolina Będkowska – dojazd, parking, szlaki

Poznaj Dolinę Będkowską. Sprawdź dojazd, opcję parkingu oraz szlaki. Dolinka z potokiem to atrakcyjny turystycznie teren, także dla rodzin z wózkiem.

Para w kaskach na rowerach jadąca po Dolinie Baryczy

Dolnośląska kraina rowerowa – trasy na rower w Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to malownicza dolnośląska kraina rowerowa, w której znajdziesz liczne trasy rowerowe dla różnego zaawansowania rowerzystów.

Czarny Staw pod Rysami

Czarny Staw pod Rysami – poznaj go bliżej!

Czarny Staw pod Rysami – poznaj go bliżej! Odkryj to jezioro w Tatrach. Idealny punkt wypadowy na Rysy. Zobacz, co kryje Czarny Staw i jak tam dotrzeć

Osoba z plecakiem i z kijkami trekkingowymi wędrująca po Babiej Górze zimą

Babia Góra zimą – wejdźmy tam razem!

Odkryj zimowy urok Babiej Góry! Przygotuj się na zimowe wejście na Babią Górę, sprawdź, które szlaki są dostępne a także co ze sobą zabrać.

Mogielica

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Szlaki

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Jakie szlaki na niego prowadzą? Jak powinni się przygotować turyści? Sprawdź!