Kobieta schładzająca twarz w wodzie podczas upału w górach

Upały w górach. Jak sobie z nimi radzić podczas pieszych wędrówek?

Jak radzić sobie z upałami na górskich szlakach? Sprawdź, jak się przygotować i co zabrać. Podpowiadamy, o co zadbać w przypadku letnich wędrówek.

Choć upalny dzień w górach różni się od tego na nizinach, okazuje się równie uciążliwy. Jak przygotować się do wędrowania szlakami turystycznymi latem? Czego unikać? Jak radzić sobie z wymagającymi warunkami pogodowymi? Sprawdź, co może Ci się przydać podczas dłuższej wyprawy w górach.

Zagrożenia związane z upałem w górach

Bez względu na porę roku wędrówka po górach jest wyzwaniem, do którego należy podejść z szacunkiem. Należy liczyć się nie tylko z zimowymi warunkami, ale też letnimi. Na pierwszy rzut oka pogoda wydaje się sprzyjająca długim wyprawom. W końcu wędrując ku szczytom, możesz spodziewać się niezbyt wysokiej temperatury (do około 20 stopni), na którą nie zwróciłbyś większej uwagi, przebywając na nizinach. Jednak słońce w górach może być bardzo mylne – wiąże się to z różnymi zagrożeniami groźnymi dla zdrowia.

Początkowo możesz nawet nie odczuwać działania promieni słonecznych, zwłaszcza znajdując się w wyższych partiach gór. Natomiast, gdy już zaczniesz zauważać ich skutki, prawdopodobnie będzie już za późno. Bolesne oparzenia na skórze to tylko jeden z przykładów konsekwencji spiekoty. Wymagające warunki towarzyszące sporemu wysiłkowi fizycznemu mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu, a na tym nie koniec problemów. W wyniku długiej ekspozycji na promieniowanie UV dochodzi do wystąpienia udaru słonecznego.

Ludzie wędrujący po górach

Jak planować górskie wędrówki latem?

Dobrze zaplanuj trasę, unikając długich, „otwartych” odcinków z daleka od schronisk. Wybieraj ścieżki wśród drzew czy skał, które zapewnią przyjemny cień. Dodatkową ochłodę zapewni wędrówka wzdłuż potoków. O czym jeszcze pamiętać w trakcie letnich upałów?

Sprawdzaj prognozę pogody

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź prognozę pogody. Zwróć uwagę na temperaturę, a także wilgotność powietrza i siłę wiatru. Nie ignoruj ostrzeżeń i zapoznaj się z oficjalnymi informacjami na stronach TOPR-u czy GOPR-u. Takie komunikaty upewnią Cię, że podejmujesz słuszną decyzję, wyruszając na górski szlak w czasie upału. Warto ruszać na szlak przy niskiej wilgotności, obecności lekkiego wiatru, a także w takich godzinach, podczas których ominiesz maksymalną temperaturę dnia. Zaleca się wczesny start wyprawy, choćby jeszcze przed świtem.

Monitoruj zmiany pogodowe również w trasie.
Nie daj się zaskoczyć nagłej burzy – obserwuj otoczenie i szukaj jej pierwszych oznak. Powinny zaniepokoić Cię nie tylko szybko zbliżające się gęste, ciemne chmury czy nagłe porywy wiatru, ale też parne i duszne powietrze.

Dziewczyny w krótkich strojach sportowych wędrujące po górach

Pamiętaj o ochronie przed słońcem

Poparzenia słoneczne są uciążliwe i bolesne, ale też niebezpieczne. Mogą w przyszłości prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Z tego powodu warto wiedzieć, jak się skutecznie ochronić przed negatywnymi skutkami promieniowania. Przed, ale też w trakcie wędrówki po górach smaruj się kremem z filtrem UV. Nie zapomnij o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. To podstawa każdej wyprawy latem.

Co zabrać ze sobą na szlak?

Przed wyjściem na szlak należy się odpowiednio przygotować. Nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym fanem turystyki górskiej, czy doświadczonym miłośnikiem trekkingu. Skompletuj swój strój sportowy i wyposażenia ze starannością. Postaw na wysoką jakość wykonania i funkcjonalność – zarówno w przypadku komfortowej odzieży, jak i praktycznych akcesoriów.

Kobieta z plecakiem wędrująca z kijkami po górach

Odpowiednia odzież i obuwie

Chcąc uniknąć przegrzania organizmu podczas intensywnego wysiłku, wybieraj lekkie i przewiewne ubrania w jasnych kolorach. Nowoczesna odzież termoaktywna szybko odprowadza pot na zewnątrz oraz skutecznie zapewnia wymianę powietrza. Brak nadmiaru wilgoci gromadzącej się na skórze zadba o większy komfort.

Masywne, wysokie buty turystyczne zamień na lżejszy, ale równie wytrzymały model. W niektórych przypadkach świetnie sprawdzą się sandały trekkingowe. Nie zapomnij o sportowych skarpetkach, stworzonych z myślą o długich, wymagających wędrówkach. Uzupełnieniem całego stroju będzie czapka z daszkiem lub kapelusz turystyczny przysłaniający kark. Nakrycie głowy zapewni skuteczną ochronę przed słońcem.

Wyposażenie plecaka

Aby nie doszło do odwodnienia, należy pić regularnie – mało, a często. Przyda się zatem zapas wody, co najmniej kilka litrów. W plecaku turystycznym powinno znaleźć się miejsce na praktyczne bidony i butelki. Pod ręką warto mieć też elektrolity, które docenisz, zwłaszcza gdy zaczniesz odczuwać osłabienie. W uzupełnieniu energii pomoże specjalny prowiant. Żele, batony, suszone owoce i inne przekąski zaspokoją niewielki głód, ale zadbają o Twój zapas sił na czas wędrówki. Oprócz tego wyposaż się w krem z filtrem, który należy reaplikować, oraz cienką kurtkę turystyczną na wypadek zmiany pogody.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa każdej wędrówki górskimi szlakami latem – zarówno w wyższych partiach Tatr, jak i karkonoskich dolinach. Należy liczyć się z różnymi zagrożeniami na przykład niebezpieczeństwem odwodnienia organizmu. Poza sprawdzaniem komunikatów dotyczących warunków pogodowych pamiętaj o starannym skompletowaniu potrzebnego wyposażenia.

Przeczytaj także:

Rondel turystyczny ustawiony na palniku turystycznym w celu przyrządzenia kawy w górach

Kawa w plenerze: jak zaparzyć dobrą kawę w górach?

Kawa w plenerze: jak zaparzyć dobrą kawę w górach? Odkryj akcesoria turystyczne i sposoby na wyśmienitą kawę w podróży!

Namiot rozłożony nad wodą w upalny dzień

Jak schłodzić namiot w upalne dni? 7 sprawdzonych sposobów

Zastanawiasz się, jak wytrzymać upał pod namiotem? Sprawdź 7 sprytnych sposobów na schłodzenie namiotu i ciesz się komfortem wypoczynku!

Lampa odstraszająca komary w nocy

Co odstrasza komary w nocy? Skuteczne sposoby na komary

Co odstrasza komary w nocy? Skuteczne sposoby na komary w domu, w ogrodzie, na działce czy nad namiotem, zwłaszcza nad wodą.

Wodą i z laską cynamonu w szklance

Co daje picie wody z cynamonem?

Woda cynamonowa ma wiele korzyści dla organizmu. Regularne picie wody z cynamonem wspomaga odchudzanie. Jakie niesie wsparcie dla zdrowia?

Woda w szklance obok cytryna i imbir

Woda z imbirem na noc – jak wspomaga odchudzanie?

Woda z imbirem ma pozytywny wpływ na organizm. Wspomaga ona odchudzanie i oczyszcza ciało. Dlaczego jeszcze warto pić ten napój dietetyczny?