Dziewczynka z tatą przeciągający linę na plaży

Ćwiczenia na mięśnie brzucha dla dzieci – jak je wzmocnić i dlaczego to ważne?

Ćwiczenia na mięśnie brzucha u dzieci są one niż te dla dorosłych. Warto wprowadzić je do rutyny, aby zadbać o postawę ciała i rozwój dziecka.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha u dzieci są zupełnie inne niż te polecane dla dorosłych. Dlaczego jednak w ogóle dzieci mają je wykonywać i w jaki sposób zadbać o to, aby maluch rozwijał się dobrze właśnie dzięki nim? Sprawdź!

Słabe mięśnie brzucha u dziecka – przyczyny i konsekwencje

Już u noworodków i niemowląt ćwiczenie mięśni brzucha ma niezwykle istotny wpływ na prawidłową postawę, a także rozwój ruchowy. Jeśli dziecko ma słabe mięśnie brzucha, może mieć to poważne konsekwencje nie tylko w danym okresie rozwojowym, ale również w ciągu kolejnych lat. Przyczynami osłabionych mięśni brzucha są:

  • wady wrodzone i genetyczne na przykład zespół Downa,
  • zaburzenia budowy kręgosłupa, na przykład nadmierna lordoza,
  • osłabione napięcie mięśni posturalnych,
  • zaburzenia układu nerwowego,
  • nieprawidłowa opieka nad dzieckiem, w tym pozycja, w której leży lub jest trzymane na rękach,
  • problemy przy porodzie,
  • wcześniactwo.
Nawet u noworodków dobry fizjoterapeuta dziecięcy lub pediatra jest w stanie ocenić napięcie mięśniowe i zdiagnozować ewentualne problemy w tym obszarze.

Dziewczynka w odzieży sportowej leżąca plecami na piłce gimnastycznej

Konsekwencje słabych mięśni brzucha

Już na etapie niemowlęctwa dzieci ze słabym mięśniami brzucha rozwijają się słabiej. Zobacz, dlaczego warto zadbać o wzmocnienie mięśni brzucha i na co mogą mieć one wpływ, jeśli są zbyt słabe:

  • problemy z unoszeniem i utrzymaniem głowy w pozycji leżącej u niemowląt,
  • trudności z opanowaniem przewracania z brzucha na plecy i odwrotnie, a także raczkowania i siadania,
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej,
  • przodopochylenie miednicy, co skutkuje wygięciem w odcinku lędźwiowym i nieprawidłowościami w rozwoju kręgosłupa,
  • bóle kręgosłupa,
  • zaburzenia jelitowe,
  • nieprawidłowy tor oddechowy, co sprzyja infekcjom i zaburza koncentrację, a także prowadzi do nieprawidłowej budowy żuchwy,
  • ograniczona ruchliwość i większe ryzyko kontuzji,
  • osłabiony lub ograniczony rozwój motoryczny.
Jak widzisz, warto wprowadzić zawczasu odpowiedni trening, aby dziecko angażowało mięśnie brzucha w odpowiedni sposób i rozwijało się prawidłowo.

Jak ćwiczyć mięśnie brzucha u niemowlaka?

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha można, a czasem nawet trzeba wykonywać już w przypadku niemowląt. Słabe mięśnie w tym obszarze możesz jako opiekun zauważyć samodzielnie – są one od siebie oddalone, a gdy dziecko próbuje podnieść główkę lub nogi, na brzuchu pojawia się charakterystyczny stożek. Aby je wzmocnić, warto wprowadzić ćwiczenia, które bez trudu wykonasz w domu. Oto kilka z nich.

Zabawa z małą piłką gimnastyczną

Połóż dziecko na plecach na stabilnym podłożu. Następnie na jego brzuchu ułóż piłkę – taką, aby jej średnica była równa mniej więcej długości tułowia malucha. Niech będzie to lekka piłka gimnastyczna, dość miękka, czyli nie do końca napompowana. Następnie przyciśnij ją bardzo lekko do brzuszka dziecka. To powinno spowodować, że maluch rozprostuje pięści i wyciągnie ramiona, aby ją złapać. Często daje to też odruch uniesienia nóg do góry, aby ustabilizować pozycję piłki.

Dziewczynka leżąca na macie z nogi uniesionymi do góry dotykająca je rekami

Prezentowanie zabawki 

Jeśli bawisz się z niemowlakiem, zadbaj o to, aby prawidłowo napinał mięśnie. Ułóż dziecko na plecach na twardym, stabilnym podłożu, na przykład na podłodze i kocu czy macie do ćwiczeń. Następnie pokaż mu zabawkę na wysokości pępka, co zmusi malucha do zaangażowania do jej łapania stóp (a nogi uniosą się nad podłoże wraz z pupą), a także rąk, przy jednoczesnym śledzeniu zabawki wzrokiem.

Leżenie na brzuszku

Dziecko, które jest aktywne, powinno możliwie dużo czasu spędzać na brzuchu. To bardzo ważne dla rozwoju dziecka i warto zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji wówczas pozostaje jego ciało. Nieco starsze dzieci, które powoli wchodzą w wysoki podpór – czyli są podparte podczas leżenia na brzuchu na wyprostowanych rękach – mogą ćwiczyć w prosty sposób zarówno brzuch, jak i kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Dziecku w wysokim podporze pokaż małe lusterko, które wsuniesz delikatnie pod klatkę piersiową. Dziecko będzie zmuszone spojrzeć pod siebie, a to sprawi, że utrzyma proste plecy zamiast plecy wklęsłe, a miednica będzie odpowiednio podwinięta. To sprzyja wzmocnieniu mięśni brzucha.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha u dzieci starszych

Jak wzmocnić mięśnie brzucha u rocznego dziecka? Zależnie od tempa rozwoju roczne dzieci mogą już próbować chodzić albo dopiero czworakować lub utrwalać siad. Im wolniejszy jest rozwój dziecka, tym większe ryzyko, że z napięciem mięśniowym jest coś nie tak. Warto więc postępować indywidualnie, najlepiej w porozumieniu z fizjoterapeutą. Zastanawiasz się, jak wzmocnić mięśnie brzucha u dziecka w wieku przedszkolnym? Jest kilka sposobów na mocniejsze mięśnie, a przy tym utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ważną rolę w utrzymaniu mocnych mięśni odgrywa odpowiednia aktywność na przykład pływanie, a nawet bieganie. Pamiętaj, że im więcej dziecko chodzi, tym wyższe jest ryzyko rozwoju wad postawy.

Tor przeszkód

Najlepsze ćwiczenia to te, które zachęcają po prostu do zabawy. Przygotuj dziecku tor przeszkód, który pociecha będzie musiała przebyć. Użyj do tego celu dużych klocków albo zabawek. Niech tor będzie odpowiednio szeroki, aby zmieściło się na nim dziecko na czworakach. W tej pozycji zachęć malucha do pokonania całej odległości na wyprostowanych przedramionach i nogach.

Dziewczynka ćwicząca plank na macie

Pływanie na brzuchu

Niech dziecko ułoży się w pozycji na brzuch na przykład na dywanie. Następnie poproś, aby uniosło ręce i nogi, a potem udawało, że pływa. W takiej pozycji wspomagasz wzmocnienie mięśni brzucha przez uniesienie kończyn w biodrach i ramionach, a następnie utrzymanie ich ponad podłogą.

Przeciąganie liny

Kolejna propozycja na ćwiczenia poprzez zabawę. Przygotuj linę z supłami lub po prostu szalik. Zadbaj o to, aby otoczenie było bezpieczne. W tym ćwiczeniu na wzmocnienie mięśni brzucha u dziecka chodzi po prostu o przeciąganie się z maluchem liną czy szalikiem. W momencie, gdy dziecko się zapiera i próbuje pociągnąć, napina też mięśnie brzucha.

Zabawa hula hop

Nieco zapominana zabawka wraca do łask, gdy chcesz zachęcić pociechę, aby wykonała ćwiczenia brzucha dla dzieci. Postaraj się, aby kółko było dostosowane średnicą do wzrostu i możliwości dziecka; nie może być też zbyt ciężkie. Następnie niech dziecko obraca hula hop wokół brzucha, wykonując ruchy okrężne. W ten sposób wzmocni wszystkie partie mięśniowe, w tym mięśnie głębokie.

Ćwiczenia na brzuch dla dzieci nie muszą być czasem, którego maluch nie lubi. Możesz wybrać takie z nich, które są lubiane, bo przebiegają w formie zabawy.

Przeczytaj także:

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w domu – jakie zabawy dla dzieci?

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w domu – jakie zabawy dla dzieci?

Poznaj zabawy ruchowe dla dzieci w każdym wieku. Wyścigi dla maluchów, zabawy z piłką, ćwiczenia ruchowe dla dzieci w wieku 2-6 lat.

Dziewczynka pozująca do zdjęcia

Kinezjologia edukacyjna – czym jest i jak pomaga w nauce?

Kinezjologia edukacyjna nazywana inaczej gimnastyką mózgu to prosta metoda terapii rozmaitych zaburzeń u dzieci. Sprawdź, kiedy warto ją stosować!

Wpływ pływania na rozwój dziecka - Blog Decathlon

Wpływ pływania na rozwój dziecka

Od kiedy dzieci mogą zacząć pływać? Jakie korzyści wynikają z pływania? Dowiedz się jak pływanie wpływa na rozwój dziecka. Zapraszamy!

Dzieci w strojach sportowych z plecakami na plecach biegnące na rozgrzewkę do lekcji wychowania fizycznego

Ćwiczenia na rozgrzewkę na WF – zasady, przykładowy zestaw ćwiczeń

Rozgrzewka na WF powinna składać się z ćwiczeń ogólnorozwojowych. Sprawdź, jak przygotować dzieci na lekcję wychowania fizycznego.

dzieci w odzieży sportowej unoszące piłkę gimnastyczną

Poranna gimnastyka dla dzieci - jakie ćwiczenia na początek dnia?

Warto zachęcić dzieci do porannych ćwiczeń, ponieważ gimnastyka przed śniadaniem poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na koncentrację.