Kto i kiedy powinien wykonywać ćwiczenia na mięśnie nadgarstka?
Proste ćwiczenia wzmacniające nadgarstki przydadzą się nie tylko sportowcom, ale i pracownikom biurowym, grafikom, rysownikom czy muzykom. Długie przebywanie w jednej pozycji i monotonne wykonywanie tych samych ruchów nadgarstkiem może prowadzić nie tylko do dyskomfortu i mrowienia dłoni, ale także do cieśni nadgarstka. Jeśli należysz do tego grona, krótkie ćwiczenia rozciągające wykonywane w przerwie od obowiązków z pewnością przyniosą Ci ulgę. Rozciąganie mięśni nadgarstka można wykonać także po skończonej pracy i przed snem, aby zniwelować napięcia powstałe w ciągu dnia.
Jeśli chodzi o to, jak wzmocnić nadgarstki, boks jest jedną z dyscyplin, której miłośnicy powinni zadbać o podstawową wiedzę w tym temacie. Sportowcy trenujący siłowo z dużym obciążeniem są szczególnie narażeni na przeciążenie nadgarstków, dlatego ćwiczenia wzmacniające tę część ciała powinny na stałe zagościć w ich planie treningowym. Ta zasada dotyczy także wielu innych sportów, które opierają się na precyzyjnych ruchach nadgarstka: łucznictwo, tenis ziemny, wspinaczka, a nawet koszykówka. Ćwiczenia na nadgarstek warto wykonywać przed głównym treningiem – to pozwoli na rozgrzanie mięśni i zwiększenie mobilności stawu. Dobrym pomysłem jest też przeprowadzenie ćwiczeń na mięśnie nadgarstków po intensywnym wysiłku fizycznym.
Co ważne, ćwiczenia nadgarstka są odpowiednie również dla osób starszych. Lekkie i mało wymagające ćwiczenia na wzmocnienie lub rozciąganie mięśni pomogą utrzymać nadgarstki w dobrej kondycji, a także przyczynią się do zachowania dużego zakresu ruchu w stawach. To sprawia, że każda starsza osoba powinna wiedzieć, jak wzmocnić nadgarstki. Również osoby w trakcie rehabilitacji po urazach tej części ciała powinny wprowadzić je w życie pod okiem specjalisty, a następnie wykonywać ćwiczenia zgodnie z zaleceniami.