Dlaczego odchudzanie w cukrzycy jest trudniejsze?
Odchudzanie w cukrzycy typu 1 i 2 wygląda podobnie, jeżeli chodzi o zwiększoną trudność tego procesu względem osób zdrowych. Wszystko za sprawą insuliny, która odpowiedzialna jest między innymi za magazynowanie tłuszczu w organizmie. Wpływa ona także na wahania poziomu cukru we krwi, co jest głównym problemem wszystkich diabetyków.
Przez to, że insulina waha się, redukcja masy ciała u diabetyków jest trudniejsza, niż u osób zdrowych. Nie mogą oni pozwolić sobie na znaczne spadki wynikające z redukcji podaży kalorii, bo może doprowadzić to do niebezpiecznej hipoglikemii, czyli stanu, w którym cukier jest zbyt niski.
Problemem pacjentów bywa więc nadwaga lub otyłość połączona z jednoczesnymi wahaniami cukru i trudnościami w utrzymaniu stabilnej glikemii. Przez to wszystko utrata kilogramów jest bardziej skomplikowana, niż u zdrowych osób, u których często wystarczy tak zwana redukcja, czyli ucięcie ilości dostarczanych do organizmu kalorii.









