Znaki kardynalne na wodzie

Znaki kardynalne – żeglarstwo bez tajemnic

Znaki kardynalne – żeglarstwo bez tajemnic. Poznaj znaki kardynalne na wodzie jako żeglarz i rozpoznawaj oznakowania nawigacyjne.

Wśród pojęć, które powinien znać każdy żeglarz, są również znaki kardynalne. Żeglarstwo to dziedzina, w której znajomość znaków na wodzie jest szczególnie ważna z uwagi na bezpieczeństwo. Sprawdź, jakie są znaki kardynalne i co warto o nich wiedzieć!

Znaki kardynalne – co to znaczy?

Znaki kardynalne w żeglarstwie to oznaczenia, dzięki którym wskazuje się miejsca potencjalnie niebezpieczne. Mają one formę zgodną z zasadami wynikającymi z międzynarodowego morskiego systemu oznakowania nawigacyjnego IALA. Znaki kardynalne na wodzie powinien znać i rozumieć każdy, kto wypływa na jachcie, zwłaszcza w przypadku żeglugi morskiej. Ostrzegają przed takimi przeszkodami jak na przykład spłycenia czy wraki niewidoczne dla żeglarzy.

Znaki kardynalne na wodzie

Znaki kardynalne w żeglarstwie – rodzaje

Wiesz już, czym są znaki kardynalne, co to znaczy i dlaczego są ważne. Oto jakie znaki kardynalne znajdziesz w ogóle na wodzie:

  • znak kardynalny północny w formie czarnych stożków z wierzchołkami do góry i kolorem pławy w konfiguracji czarnego nad żółtym,
  • znak kardynalny południowy w formie stożków z wierzchołkami w dół (bo południe jest na dole) i kolorem pławy w wersji czarnego pod żółtym,
  • znak kardynalny wschodni ze stożkami ustawionymi podstawami do siebie i kolorem pławy w konfiguracji czarnej barwy z żółtym pasem pośrodku,
  • znak kardynalny zachodni ze stożkami skierowanymi wierzchołkami do siebie i kolorem pławy w wersji żółtej z czarnym pasem na środku.
Warto też znać dopasowane do każdego znaku kardynalnego światła nocne. Też dobrze jest je zapamiętać, bo w przeciwnym razie emitowany błysk nic Ci nie powie. Z tego powodu prócz kolorystyki ważna jest też charakterystyka świateł, którą można dopasować do tarczy zegara:
  • znak kardynalny północny leży tam, gdzie liczba dwanaście, i błyska non stop bardzo szybko lub szybko,
  • znak kardynalny południowy leży tam, gdzie liczba sześć, i błyska 6 razy szybko lub bardzo szybko, a dodatkowo jeden raz długo,
  • znak kardynalny wschodni leży tam, gdzie liczba trzy, i błyska 3 razy szybko lub bardzo szybko,
  • znak kardynalny zachodni leży tam, gdzie liczba dziewięć, i miga 9 razy szybko lub bardzo szybko.

Jak omijać znaki kardynalne?

W zasadzie wszędzie stosowane są znaki kardynalne: Mazury, ciągi wodne, a także otwarte wody nie są wyjątkami. Oznaczenia te są jednak ważne, jeśli umiesz je prawidłowo odczytać. Z tego powodu warto nie tylko wiedzieć, jak wyglądają znaki kardynalne; jak omijać je na wodzie to równie istotna wiedza. Pomimo niej zawsze i tak trzeba mieć na łodzi kamizelki ratunkowe i inne akcesoria, które w razie wypadku zapewnią wszystkim bezpieczeństwo.

Każdy znak kardynalny ma przypisany kierunek: wschód, zachód, północ, południe. Znak szczytowy informuje, jak mijać dany znak. Równie istotne jest to, jak stożki stykają się na nim, a także, czy dominuje kolor czarny, czy czarno-żółty w odpowiednim ustawieniu. Na przykład północny znak kardynalny oznacza, że należy minąć oznaczenie od północy, bo tam jest bezpieczny teren.

Znaki kardynalne to grupa czterech znaków, które są niezwykle istotne dla bezpiecznej nawigacji na wodzie. Warto poznać rodzaje znaków kardynalnych, aby móc w ogóle zrobić patent nawigatora. Oznacza to, że zawsze powinieneś być w stanie określić, w jakim miejscu względem łodzi znajdują się bezpieczne wody i jak ominąć dany znak.

Przeczytaj także:

Osoba z uprawnieniami i książeczką żeglarską sterująca łodzią

Książeczka żeglarska – co daje, jak ją uzyskać?

Książeczka żeglarska – co daje dla marynarzy i rybaków na statkach morskich? Sprawdź dokument wydawany w urzędzie morskim.

Ludzie w odzieży żeglarskiej płynacy żaglówką na morzu

Takielunek jachtu – olinowanie jachtu żaglowego

Takielunek jachtu to olinowanie każdego jachtu żaglowego. Sprawdź, co żeglarz musi wiedzieć o linach żeglarskich i ich konserwacji.

Dezety w marinie

Dezeta – jacht bezpokładowy. Jak żeglować jachtem typu DZ?

Dezeta – jacht bezpokładowy mieczowy wiosłowo-żaglowy to często jacht szkoleniowy. Sprawdź, kiedy pływać na jachcie DZ i jak to wygląda.

Oświetlony statek na wodzie nocą

Światła statków. Jakie są światła sygnalizacji wzrokowej statków?

Zastanawiasz się, jakie są światła sygnalizacji wzrokowej statków? Jak je odczytywać? Sprawdź, co warto wiedzieć o światłach statków.

System IALA na wodzie

System IALA – co to za system oznakowania nawigacyjnego?

System IALA to system oznakowania nawigacyjnego, który wykorzystuje się na torach wodnych. Sprawdź, co to za znaki i jak je rozpoznawać.