Mężczyzna i kobieta rozmawiający po treningu oboje oklejeni tejpami by zapobiec kontuzjom po ćwiczeniach

Jak nakleić tejpy na bark? Triki tapingu

Sprawdź, jak naklejać tejpy na bark. Poznaj triki tapingu i nakładaj taśmy w odpowiedni sposób. Jak skutecznie oklejać staw barkowy?

Zdarza Ci się przeciążyć bark? A może doznałeś urazu podczas treningu? W szybszej regeneracji mogą pomóc Ci specjalne taśmy, czyli tak zwane tejpy. Kiedy warto po nie sięgnąć? Jak z nich korzystać? Czy tejpowanie barku jest trudne? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Tejpy na bark – kiedy się przydają?

Taping barku doceniają nie tylko zawodowi sportowcy, którzy często borykają się z kontuzjami związanymi z intensywnym wysiłkiem. Bolesnego urazu czy zwykłego przeciążenia może doświadczyć każdy – w trakcie treningu, wykonywania obowiązków domowych czy wykonania dynamicznego ruchu ręką. W przypadku późniejszej fizjoterapii przydają się specjalne taśmy potrzebne do oklejania stawu barkowego. Tejpy pełnią kilka funkcji, do których niedługo przejdziemy. Kiedy warto stosować tego typu plastry?

Tejpy na bark pomagają w wielu sytuacjach. Sięgniesz po nie w przypadku urazu stożka rotatorów, przeciążenia więzadeł lub mięśni oraz innych bolesnych problemów, choćby takich jak zapalenie ścięgien. Co więcej, tejpy wykorzystywane są zarówno w przypadku profilaktyki urazów, jak i leczenia przewlekłych dolegliwości, choćby schorzeń typu rwa barkowa.

Kobieta naklejająca tejpy na plecy mężczyźnie

Taping barku i szyi – dlaczego warto nakleić plastry?

Sprawdźmy teraz, dlaczego warto stosować taping. Staw barkowo-obojczykowy jest podatny na urazy, których konsekwencje mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W przypadku kontuzji bagatelizowanej, nieleczonej przez długi czas należy spodziewać się zmian zwyrodnieniowych ograniczających zakres ruchów i nie tylko. Z tego powodu tak ważne jest korzystanie z metod skutecznych w sytuacjach, gdy zależy Ci na szybkości działania i dostępności. Tejpy cieszą się dużą rozpoznawalnością, więc dostaniesz je bez problemu w sklepach sportowych Decathlon. Poza tym stanowią nieinwazyjny sposób leczenia – stosują je nawet kobiety w ciąży.

Zadaniem tejpów jest stabilizacja stawu barkowego i odciążenie mięśni, a przy tym poprawę krążenia krwi, zmniejszenie obrzęków oraz zmniejszenie bólu. W ten sposób przyspieszają proces regeneracji.

Plastry kinesiotaping – jak naklejać na bark? Krok po kroku

1. Zacznij od przygotowania skóry. To kluczowy krok, który zapewni Ci komfort w trakcie odklejania taśmy. Zadbaj o to, żeby miejsce, w którym planujesz umieścić tejpy, było czyste i niepodrażnione. Co więcej, warto pozbyć się owłosienia, a skóra nie powinna być wilgotna. Następnie upewnij się, że wiesz, jak przykleić tejpy na bark.

2. Odetnij odpowiednią długość plastrów – nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej długości. Tejpy powinny dokładnie pokrywać problematyczny obszar. Nie mogą być zbyt krótkie ani długie, ponieważ nie zapewnią najlepszych rezultatów. Taśmę dopasuj do swojej budowy ciała.

W przypadku dolegliwości bólowych tejpy wycięte w kształcie litery Y mają zazwyczaj długość od 20 do 30 centymetrów lub od 40 do 50 centymetrów – w zależności od stosowanej techniki i urazu. Przykładowo bazę umieść nad łokciem, a koniec umieść pod obojczykiem (około 5 centymetrów poniżej wyrostka barkowego) tak, aby tejpy pokrywały mięsień trójgłowy ramienia.

3. Liczy się też dobre naciągnięcie plastrów. Zrób to w taki sposób, aby skutecznie wspierały pracę mięśni, zapewniały oczekiwaną ruchomość kończyn, a do tego nie powodowały ucisku.

4. Taśmy naklejaj wzdłuż włókien mięśniowych. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że tejpy można nakładać na różne sposoby. Przykładowo ukierunkowanie ich wokół stawu, przypominające kształt litery X, może pomóc w jego lepszym ustabilizowaniu. Wygładź dłonią całą długość taśmy, przyciskając ją do skóry. Tak pozbędziesz się zbędnych marszczeń. Upewnij się, że tejpy dobrze przylegają, zwłaszcza przy końcach plastra.

5. Oklejanie barku powinno być dopasowane do typu urazu oraz celu, który chcesz uzyskać. Z tego powodu często nie zaleca się samodzielnej aplikacji tejpów, które powinny być nakładane wedle indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak znasz poprawną technikę, możesz się tego podjąć. Wcześniej zapoznaj się z dokładnymi wskazówkami specjalistów.

Kobieta z tejpami na barkach i karku w ręku trzymająca hantelek

Kinesiotaping staw barkowy – co należy wiedzieć?

Kinesiotaping barku to metoda oklejania za pomocą elastycznych taśm kinezjologicznych. Jest jedną z odmian „plastrowania”. Specjalne taśmy stworzono z myślą o naśladowaniu właściwości skóry, zwłaszcza pod względem rozciągliwości. Są odporne na wodę, dlatego można nosić je przez dłuższy czas – zazwyczaj jest to 3-5 dni. Ich celem jest uniesienie skóry oraz powięzi, dzięki czemu można zyskać na efektywnym rozluźnieniu mięśni.

Jak naklejać plastry kinesiotaping na bark? Zaleca się nakładanie ich na rozciągnięty mięsień, dzięki czemu mogą wspomagać ich pracę. Pamiętaj o wspomnianym ułożeniu zgodnie z przebiegiem włókien oraz zachowaniu odpowiedniego napięcia. Obu końców taśmy (tak zwanej bazy) nie należy rozciągać – w przeciwieństwie do jej głównego odcinka (zazwyczaj zaleca się około 10–25% napięcia).

Plastry kinesiotaping – na co zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić tejpy?

Wiedząc, jak naklejać taśmy kinezjologiczne na bark, możesz już przejść do działania. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy wybrałeś odpowiedni rodzaj plastrów, uspokajamy – kolor tejpów nie ma wpływu na ich działanie. Choć dawniej można było spotkać się z różnymi opiniami na ten temat, nie ma jasnych dowodów na to, że barwa ma znaczenie na skuteczność taśm.

Jak widzisz, tejpowanie to nie tylko skuteczna metoda wspomagająca leczenia różnych kontuzji oraz dolegliwości bólowych. Przydaje się również w przypadku profilaktyki urazów stawu barkowego. Kierując się powyższymi wskazówkami, aplikacja taśm przebiegnie bezproblemowo. A jeśli zastanawiasz się, czy Twoja technika jest prawidłowa, skorzystaj z pomocy specjalisty. Fizjoterapeuta znający wszystkie tajniki kinesiotapingu przyspieszy rehabilitację po operacjach barku, dbając o kompleksowy proces leczenia pacjenta.

Przeczytaj także:

Osoba z taśmami kinezjologicznymi naklejonymi na kolano

Kinesiotaping od podstaw, czyli o tym, jak działają tejpy i taping

Odkryj, dlaczego kinesiotaping jest ceniony wśród sportowców. Czy dynamiczne plastrowanie stosują tylko fizjoterapeuci? Sprawdź, jak naklejać tejpy.

Tejpy zakładane na haluksa

Tejpy na haluksy – jak stosować? Prosty taping haluksa

Zastanawiasz się, jak wygląda taping haluksa? Jak pozbyć się bólu palucha koślawego? Sprawdź wskazówki!

Osoba trzymajaca w ręku dwie rolki tejpów

Kinesiotaping – co oznaczają kolory plastrów?

Kinesiotaping, czyli plastrowanie to dobry sposób na ból stawów i mięśni. Co oznaczają kolory taśm? Kiedy stosować jakie tejpy? Sprawdź!

Kobieta w odzieży sportowej rozciągająca bolące barki z gumą treningową

Skuteczne ćwiczenia na bolący bark – ruch zamiast maści

Ból barku przy podnoszeniu ręki? Ból barku to dolegliwość pacjentów niezależnie od wieku. Stan zapalny, przeciążenia, urazy - skutecznie lecz je ruche

Mężczyzna naklejający taśmy kinezjologiczne kobiecie na kark

Kinesiotaping szyi – czy pomaga na ból szyi?

Kinesiotaping to metoda, dzięki której można pozbyć się bólu i napięcia mięśni. Czy zapewnia to długotrwały efekt? Sprawdź, jak działa taping szyi!