Rugby

Witaj w dziale poświęconym RUGBY.
Znajdziesz tu produkty zarówno techniczne i innowacyjne jak i podstawowe, pozwalające rozpocząć swoją przygodę z tym sportem.

Graj w rugby w dowolnym miejscu, bo liczy się tylko dobra zabawa

Oferta ochraniaczy do rugby
Pas do tag rugby
Piłka do rugby
 

TROCHĘ O SPORCIE

Rugby jest jedną z wielu gier, w których liczy się praca zespołowa. Rugby dzieli sie na 3 rodzaje rozgrywek, UNION, w którym gra się po 15 osób, SEVEN - gra siedmioosobowa oraz LEAGUE, gdzie liczba zawodników wynosi 13. W Polsce najbardziej popularne jest rugby 15 - osobowe, ale posiadamy wyłącznie męskie zespoły i reprezentacje, natomiast panie grają w naszym kraju w rugby seven, w którym posiadamy mocną reprezentację krajową.

ZASADY GRY

Pomimo, że mamy kilka odmian gry w rugby są cechy, które je ze sobą łączą. Jest to gra kontaktowa, w której liczy się głównie praca zespołowa. Boisko jest w kształcie prostokąta, a po obu jego stronach znajdują się bramki w kształcie litery H oraz za nimi pole punktowe. Jak to w grach zespołowych, liczy się zdobycie jak największej ilości punktów. Zdobywa się je poprzez przyłożenia, czyli położenie piłki w polu punktowym przeciwnika lub kopnięcia na bramkę, które można wykonać z gry, nazywa się to ''drop gol''. Punkty można zdobyć także poprzez rzut karny, bądź w ramach podwyższenia, czyli dodatkowego kopnięcia, które otrzymuje drużyna po zdobyciu przyłożenia. Piłka, jaka jest stosowana do tej gry ma kształt owalny. Podczas gry używa się zarówno rąk jak i nóg, a piłkę można podać tylko do tyłu. Nacierać można wyłącznie na zawodnika mającego piłkę, ale bez ciosów, kopnięć i innych zagrażających zdrowiu i życiu. Jak w innych sportach drużynowych tak i w rugby mamy kilka specyficznych formacji, które dla dobra zespołu muszą ze sobą współgrać.

TROCHĘ HISTORII

W XIX wieku Wielka Brytania była centrum rewolucji przemysłowej, co doprowadziło do znaczących zmian cywilizacyjnych. Piłką w kształcie jajka zaczęto grać na podmiejskich łąkach. Doprowadzono do spisania pierwszych reguł. Prym wiodły szkoły publiczne, które uznały, że gry ruchowe mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój i dyscyplinę młodzieży. Powstanie kolei sprawiło, że szkoły mogły dużo łatwiej rywalizować ze sobą. Problemem był jednak brak wspólnych zasad rywalizacji. Reguły – zazwyczaj nieliczne ustalano tuż przed meczem. Najstarsze spisane zasady gry w rugby powstały w 1845 r. w szkole w mieście Rugby w środkowej Anglii, od którego wzięła się nazwa całej dyscypliny sportu. Apokryficzna historia przypisuje powstanie gry Williamowi Webbowi Ellisowi w 1823 r., upamiętnionemu m.in. w nazwie Pucharu Świata w rugby union..