Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Rugby

Rugby

Strona główna Rugby

Sprawdź ofertę rugby!

Poznaj markę Offload!
Marka Offload mieści się we francuskim Lille, gdzie ma codzienną styczność ze szkółkami rugby oraz profesjonalnymi zawodnikami, którzy współtworzą nowe produkty. Celem marki jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu dla graczy na każdym poziomie zaawansowania. Offload tworzy szeroką ofertę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, w jak najlepszej cenie zapewniając wysoką jakość.
Trochę o sporcieZasady gryTrochę historii
Trochę o sporcie

Trochę o sporcie

Rugby jest jedną z wielu gier, w których liczy się praca zespołowa. Rugby dzieli sie na 3 rodzaje rozgrywek, UNION, w którym gra się po 15 osób, SEVEN – gra siedmioosobowa oraz LEAGUE, gdzie liczba zawodników wynosi 13. W Polsce najbardziej popularne jest rugby 15 – osobowe, ale posiadamy wyłącznie męskie zespoły i reprezentacje, natomiast panie grają w naszym kraju w rugby seven, w którym posiadamy mocną reprezentację krajową.

Zasady gry

Zasady gry

Pomimo, że mamy kilka odmian gry w rugby są cechy, które je ze sobą łączą. Jest to gra kontaktowa, w której liczy się głównie praca zespołowa. Boisko jest w kształcie prostokąta, a po obu jego stronach znajdują się bramki w kształcie litery H oraz za nimi pole punktowe. Jak to w grach zespołowych, liczy się zdobycie jak największej ilości punktów. Zdobywa się je poprzez przyłożenia, czyli położenie piłki w polu punktowym przeciwnika lub kopnięcia na bramkę, które można wykonać z gry, nazywa się to 'drop gol'. Punkty można zdobyć także poprzez rzut karny, bądź w ramach podwyższenia, czyli dodatkowego kopnięcia, które otrzymuje drużyna po zdobyciu przyłożenia. Piłka, jaka jest stosowana do tej gry ma kształt owalny. Podczas gry używa się zarówno rąk jak i nóg, a piłkę można podać tylko do tyłu. Nacierać można wyłącznie na zawodnika mającego piłkę, ale bez ciosów, kopnięć i innych zagrażających zdrowiu i życiu. Jak w innych sportach drużynowych tak i w rugby mamy kilka specyficznych formacji, które dla dobra zespołu muszą ze sobą współgrać.

Trochę historii

Trochę historii

W XIX wieku Wielka Brytania była centrum rewolucji przemysłowej, co doprowadziło do znaczących zmian cywilizacyjnych. Piłką w kształcie jajka zaczęto grać na podmiejskich łąkach. Doprowadzono do spisania pierwszych reguł. Prym wiodły szkoły publiczne, które uznały, że gry ruchowe mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój i dyscyplinę młodzieży. Powstanie kolei sprawiło, że szkoły mogły dużo łatwiej rywalizować ze sobą. Problemem był jednak brak wspólnych zasad rywalizacji. Reguły – zazwyczaj nieliczne ustalano tuż przed meczem. Najstarsze spisane zasady gry w rugby powstały w 1845 r. w szkole w mieście Rugby w środkowej Anglii, od którego wzięła się nazwa całej dyscypliny sportu. Apokryficzna historia przypisuje powstanie gry Williamowi Webbowi Ellisowi w 1823 r., upamiętnionemu m.in. w nazwie Pucharu Świata w rugby union.