Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

SZERMIERKA - BROŃ I WYPOSAŻENIE

flex

BROŃ

Floret

jest bronią kolną (zakończony puntą) o kwadratowym przekroju klingi. We florecie obowiązuje konwencja (tj. system priorytetu w przypisaniu trafienia). Od momentu gdy się pojawił, pod koniec XVIII wieku, floret był bronią przeznaczoną do treningu i nauki szermierki. Do końca XIX wieku, floret był jedyną bronią szermierczą dozwoloną dla kobiet. Jego nazwa pochodzi od końcówki chronionej przez guzik, zwanej po francusku „fleur de laine”, a po polsku puntą. Ta funkcja, obecnie powszechna we wszystkich rodzajach białej broni, pozwala na kłucie bez powodowania obrażeń.

flex-plus

Szpada

jest najbardziej dostępną bronią, ponieważ podczas natarcia jest względnie powolna w porównaniu z innymi rodzajami broni, ale również dlatego, że pojedynki szpadą nie są oparte na konwencji, co pozwala publiczności łatwiej zrozumieć walkę: Trafienie w szpadzie zalicza się temu, kto je zadał pierwszy. Szpada ma 110 cm długości i waży maksymalnie 770 gramów. Długość jej klingi to 90 cm. Klinga szpady posiada trójkątny przekrój. Jej krawędzie nie są ostre. W puncie szpady znajduje się grzybek sygnalizujący trafienie. Punta rejestruje nacisk jedynie powyżej 750 gramów i przekazuje sygnał elektryczny. Kosz szpady jest okrągły. Chroni on dłoń trzymającą rękojeść. Jego średnica nie może przekroczyć 13,5 cm. Kosz posiada izolację elektryczną, aby nie był liczony jako powierzchnia.

xtense

Szabla

Szabla tym różni się od dwóch pozostałych broni, że można nią nie tylko kłuć, ale również ciąć. Tak jak we florecie, w szabli obowiązuje tzw. konwencja, tzn. zasady umowne określające, który z zawodników ma priorytet w ataku, a więc który z nich nie zdobędzie punktu, jeśli obaj zostaną naraz trafieni.

propulse-motion

WYPOSAŻENIE


Wyposażenie i strój muszą zapewniać maksymalną ochronę, dbając jednocześnie o swobodę ruchów, która jest niezbędna w szermierce. Nie mogą w żaden sposób stanowić ryzyka zranienia przeciwnika, krępować ruchów ani posiadać jakiegokolwiek otworu czy pętli, które mogłyby powstrzymać puntę lub zmienić jej kierunek trajektorii. W zależności od kategorii wiekowej, materiał z jakiego jest wykonany strój powinien być jakościowo zgodny z normą bezpieczeństwa (od 350N do 800N wytrzymałości nacisku). Natomiast kołnierz maski musi wytrzymać siłę dwa razy większą, czyli 1600 niutonów!

Bluza: taka sama do wszystkich rodzajów broni. Zakrywa podbrzusze, nachodząc co najmniej 10 cm na spodnie.

Plastron: chroni stronę trzymającą broń, głównie szyję pod kołnierzem maski, dwa wgłębienia pod- i nadobojczykowe, jak również obszar pachowy ramienia. Noszenie plastronu jest obowiązkowe.

Ochraniacz biustu: obowiązkowy dla kobiet (napierśnik).

Rękawica: na dłoń uzbrojonej ręki, z wydłużonym mankietem, pokrywającym całkowicie dolną część rękawa bluzy. Mankiet rękawicy zapobiega wślizgnięciu się klingi do rękawa bluzy.

Spodnie: powinny być zapięte i unieruchomione tuż za kolanem.

Skarpety: co najmniej do kolan, muszą całkowicie zakryć nogę pod spodem spodni i trzymać się tak, aby nie mogły spaść.

Buty: posiadają wzmocnienia na pięcie i po wewnętrznej stronie stopy, aby dobrze chroniły podczas rzutów szermierczych.

Maska: składa się z drucianej siatki, kołnierza chroniącego szyję, zapięcia z tyłu oraz języka.