Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Wędkarstwo karpiowe

261 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Wędkarstwo karpiowe dla prawdziwych wojowników

Karp to ryba wszystkożerna, żywi się m.in. rakami czy małżami, ale głównie jego pokarmem są małe owady, glony. To ryba o mocnym charakterze, która gotowa jest podjąć każdą walkę. Jest zdecydowana, przebiegła i silna. To jedna z tych ryb, która nie odpuszcza do samego końca. Kiedy już trzyma haczyk z przynętą, trzeba mnóstwo siły, aby go wyjąć. Może dlatego wędkarstwo karpiowe jest w Polsce tak popularne. Czy chodzi o charakterną rybę, która za każdym razem wyzywa wędkarza na pojedynek?

Wędkarstwo karpiowe – jaki sprzęt?

Karp, pomimo że trudny do złowienia, jest bardzo elastyczny, jeżeli chodzi o metodę łowienia. W wędkarstwie karpiowym stosuje się kilka metod – powierzchniową, spławikową i gruntową. Karp jest silny, a więc potrzebować będziesz mocnego i solidnego wędziska, aby podczas walki nie zostało uszkodzone. Klasyczne karpiowe wędki mają 3,6 m i 3,9 m. Jeżeli interesują Cię dalekie rzuty, wybierz wariant drugi. Musisz jednak wiedzieć, że dłuższe wędki są lepsze do łowienia z rzutu, pod warunkiem, że są odpowiednio sztywne, a ich krzywa ugięcia wynosi 3 do 3,5 lbs. Typowym wędziskiem do rzutu jest wędka 13 ft, 3,5 lbs o akcji szczytowej. Przyda Ci się też kołowrotek ze stałą szpulą, najlepiej z wolnym biegiem. On również musi mieć wzmocnioną konstrukcję. Jeżeli chodzi o żyłkę, to najlepiej mieć jej co najmniej 250 m. Polecane są duże kołowrotki z pojemną szpulą, które mogą pomieścić nawet 500 m żyłki o średnicy 0,30 – 0,35 mm. W Twoim zestawie nie może zabraknąć ponadto haczyków, ciężarków i zestawów końcowych, wykonanych z różnych materiałów z miękkiej plecionki, plecionki w otulinie czy fluorocarbonu.

>

Technika łowienia karpia

Jeżeli wybierzesz metodę spławikową, to kiedy karp bierze, dostrzeżesz gwałtowne ruchy spławika. Gdy już sygnalizator całkowicie się zanurzy, trzeba zacinać. Zdecydowałeś się na metodę gruntową? W takim przypadku musisz poczekać, aż karp zacznie uciekać z przechwyconą przynętą. Wędkarstwo karpiowe to też połowy metodą powierzchniową. Przynętę podajemy wtedy w kuli wodnej lub używamy zestawów końcowych zig rig, które unoszą się na wodzie. Gdy zdecydujesz się na tą technikę połowu karpi, warto zanęcić miejsce pływającym pelletem, aby zachęcić ryby do pobierania pokarmu z powierzchni.

Jesteś zdecydowany podjąć walkę z dużym karpiem? Sprawdź w sklepie Decathlon, czy nie potrzebujesz jeszcze jakiegoś sprzętu, który pomoże Ci pokonać przeciwnika i wyjść z tej walki zwycięsko.